مجله اینترنتی دیتاسرا
امروز جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

پیآمد های منفی در برقراری رابطه های مجازی

پیآمد های منفی در برقراری رابطه های مجازی

فقط کافیست یک جوجه کوچک برای یک هفته به شما سپرده شود تا از آن حفظ کنید. بعد از یک هفته که صاحبش بیاید و آن را از شما پس بگیرد دمق خواهید شد؛ چراکه به آن موجود کوچک و دوست داشتنی که نه قدرت تکلم دارد و نه قدرت فهم، وابسته شده و عاطفه خود را طی این یک هفته به او عرضه کرده‌اید.

با این حس و حال و محبتی که شما در وجود خود دارید بیشتر مشابه به یک کوه آتشفشان است که باید مراقب فوران آن باشید. ولی اینجا یک پرسش می‌پرسیم: چگونه با وجود چنین عواطفی شما دختر خانم جوان به ارتباطات فضای مجازی روی خوش نشان داده و با پیوندهای دوستی که بین شما و دیگران آن هم از نوع جنس مخالف ایجاد می‌شود خوش بین هستید؟

ما می‌پذیریم در این سن و سال شما میزبان هیجان و نیازهای روانی هستید و باید به آن ها پاسخ بدهید، ولی آیا برای هر نیازی می‌شود هر جوابی داد. همانند کسی که سرماخورده ولی قرص معده بخورد.

بنابراین جواب پاسخ‌گویی به نیازهای شما در این سن و سال راحت‌ترین راه یعنی فضای مجازی و دوستی‌های چت و... نیست. فضای مجازی با جذابیت‌هایی که دارد ناخودآگاه زمان شما را به سرقت می‌برد. بعد از سرقت زمان، قدرت اراده شما را نیز تحت الشعاع قرار داده و بعد از آن به یک معتاد حرفه‌ای در این فضا تبدیل می‌شوید. شاید این کلمات در ابتدا کمی پیچیده باشد، ولی با مرور و ریز شدن در آن ها می‌توانیم به نتیجه بهتری دست یابیم.

مراحل دوستی‌های مجازی

• کشش به جنس مخالف

دنیای مجازی این قابلیت را دارد تا افرادی که قادر به رخنه در قلب و فکر دیگران هستند دست به کار شده و برای استفاده و به کار‌گیری از ظرف وجودی افراد مبتدی با روشی که خودشان بلدند و در آن هم موفق بوده‌اند این دفعه به سراغ شما بیایند تا با جملاتی دلبری کرده و قاپ شما را بدزدند. شما هم که سن و سالتان سری دارد که درد می‌کند برای کل کل کردن و مباحثه، پا به میدان گذاشته و آغاز به مرواده‌های مجازی می‌کنید.

• فوران آتشفشان

شما بعد از مدتی که در فضای مجازی با افراد گوناگون آشنا شده و درباره مسائل مختلف بحث و گفتگو می‌کنید از فوران آتشفشان احساس خود غافلید و نمی‌دانید از دهانه این آتشفشان دودهایی بلند شده و قرار است به چشم خود شما برود. درست متوجه شده‌اید از وابستگی و دلبستگی شما صحبت می‌کنیم. از مقوله‌ای که به راحتی جان و روان شما را در سیطره خود گرفته و اجازه نفس کشیدن به کسی نمی‌دهد. شما وابسته به فردی شده‌اید که با وی به بهانه‌های مختلف دوستی و چت و لینک برقرار کرده‌اید.

• دوری از خانواده

چه بخواهید چه نخواهید با این اوصافی که پیش آمده یا بهتر است بگوییم پیش آورده‌اید جذابیت کاذب این روابط شما را از خانواده دور می‌کند. دوست دارید بیشتر از دوستتان بدانید و بیشتر از خودتان برای وی صحبت کنید. تمایل برای رو کردن هر آنچه در دل دارید به ذات بی‌آلایشی شما بر‌‌می‌گردد که هنوز بی‌تجربه بوده و نیاز به تفکر و مدیریت بیشتری دارد. دوست نتی شما جای خانواده و چت جای گفتگو را می‌گیرد و این یعنی خانواده! خدا ‌نگهدار.

• رو شدن حقایق

پس از مدتی که این روابط در فضای مجازی عادی و تکراری شد، ارضای روانی، فرد را وادار می‌کند دوستی را به فضایی خارج از دنیای مجازی بکشاند. ما در اینجا فرض را بر این می‌گذاریم که شما چنین درخواستی را قبول نکرده و تن به چنین خواهشی نمی‌دهید. او خواهش می‌کند و شما پس می‌زنید. او پافشاری می‌کند و شما انکار می‌کنید. در نتیجه از شما سرد و نا‌امید شده و این رابطه را به قول فضای مجازی‌ها، کات می‌کند.

• آغاز افسردگی

در اینجا می‌رسیم به بخش ابتدای متن و صاحب جوجه‌ای که آمده امانتی‌اش را از شما پس بگیرد. شما ماندید و یک وابستگی شدید به کسی که طی این مدت دوستی، حسابی از ریز و درشت زندگیتان برایش درد دل کردید و اکنون این سنگ صبور، شفیق و گوش شنوای خود را از دست داده‌‌اید. ایجاد یک خلأ بزرگ عاطفی که همانند یک فوران عظیم آتشفشان از وجودتان لبریز شده ولی حواس شما جایی دیگر بوده است. حال گدازه‌های آن، قسمت‌های زیادی از زندگی شما را ویران کرده و مانده‌اید چه کنید و چطور همه چیز را به اولش برگردانید. البته در بهترین حالت و خوش‌بینانه‌ترین صورت این فرض است که بخواهید همه چیز را به اولش برگردانید. در اغلب مواقع افراد تحمل این خلأ را نداشته و به ادامه رابطه ولو خطرناک تن می‌دهند. درست همانند معتادی که می‌داند اعتیاد بد است ولی نمی‌تواند آن را ترک کند.

• تغییر رفتار خانواده

مشکلات در همین جا ختم نمی‌شود. شما برای مدتی طولانی غرق در ارتباطات مجازی بوده و خانواده را شاکی کرده‌اید. آن ها از دستتان عصبانی بوده و به شما مظنون شده و حتی نا‌امید شده‌اند. در حال حاضر شما نیاز به یک همدردی و همدلی با آن ها دارید، ولی با رفتارهای تهاجمی و حتی سرکوفت آن ها مواجه می‌شوید. شما در افسردگی هستید و خانواده به افسردگی شما می‌افزایند و این یک مشکل دیگر است.

• برگشت به فضای نت

ظرفیتتان تحمل فشار چند جانبه را ندارد. به خود می‌گویید: "حالا یک اشتباه کرده‌ام، تا کی باید جوب پس بدهم". مجدد سر و کله وسوسه‌ها و جذابیت فضای نت هم چنین خاطرات خوشی که با دوست مجازی خود داشتید به سراغتان می‌آید و این آغازی می‌شود برای رفتن به راهی که پایان داده بودید. این دفعه ناز و قهر از سمت فرد مقابلتان آغاز می‌شود و شما هیچ راهی برای برگشت ندارید و تن به خواسته‌های او می‌دهید.

این داستان واقعی کسی بود که بی‌محابا، بی ترمز و بی دانستن چهارچوب‌های روانی و اخلاقی، پدال گاز عواطف خود را ته فشار می‌دهد و توقع دارد هیچ وقت تصادف نکند.

این روابط باعث از دست رفتن اعتماد و اعتبار شما از سمت خانواده، تنها شدن و غرق در اندیشه ها دروغین و جا ماندن از جوانی و آینده خود است. دوستی‌های (دختر و پسر) مجازی هیچ‌گاه به آنجا ختم نشده و آخرالامر یک جا ضربه خود را می‌زند. آن هم یک ضربه کاری که کسی نمی‌تواند از جایش بلند شود.

بنابراین بعنوان حسن ختام این موضوع شما را به کنترل و مدیریت عاطفه‌ای توصیه می‌کنیم که همانند چاقو هم می‌تواند در اتاق عمل بیماری را از مرگ نجات دهد و هم باعث مرگ دیگری بشود. بعد از لبه درست عاطفه خود استفاده کنید.


مطالب پیشنهادی
متأسفانه موردی یافت نشد.
ناحیه کاربری

فرمت ایمیل صحیح نمی باشد. ایمیل خود را وارد نمایید.

رمز عبور خود را وارد نمایید.

مدیریت اثربخش
فايل پيوست
( ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ )
گزیده ها
مجله اینترنتی دیتاسرا
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه نرم افزاری دیتاسرا می باشد.
Copyright © 2015