مجله اینترنتی دیتاسرا
امروز جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

نحوه آموزش حل مسائل به فرزندان

نحوه آموزش حل مسائل به فرزندان

مهارت حل مسئله، بنیاد تمام زمینه های دانش همانند ریاضیات، علوم و هنر است. چه کودک کودکی که می خواهد بیابد لکه مرطوب فرش از چه چیزی ساخته شده و چه دانشمندی که می خواهد درمانی برای سرطان کشف کند، هر دو یک فرایند یکسان تفکر و حل مسئله را به کار می گیرند.

از طریق فراگیری حل مسئله است که کودکان مهارت های فکری شان را می سازند. هم چنین آموزش مهارت حل مسئله به کودکان باعث افزایش توانمندیهای عاطفی، اجتماعی، بدنی، زیباشناسی و اخلاقی آن ها میشود.

فرزند شما با فراگیری مهارت حل مسئله، چه چیزی را دریافت میکند؟

یادگیری مهارت حل مسئله به کودکان یاری میکند که:

- خلاقیتشان افزایش یابد

- توانمندی شان در ریاضیات بالا برود

- اعتماد به نفسشان در انجام کارهایی که تا به حال نکرده اند زیاد شود

- در رهبری قدرتمند شوند

چگونه مهارت حل مسئله را به فرزندتان آموزش می دهید؟

آموزش مهارت حل مسئله از طریق روش آموزشی مبتنی بر کشف باید صورت بگیرد؛ یعنی کودک بر طبق فرایند پرسشگری و کاویدن، یاد بگیرد. آموزش مهارت حل مسئله شامل یاری به بچه دراین است که یاد بگیرد چطور پاسخ معماها، پرسشها، و معظلاتی که در زندگی هر روز اش با آن ها روبرو میشود را پیدا کند. این فراگیری هم در تمرین های فردی و هم در تمرین های گروهی، محقق میشود. پروژه های گروهی برای فراگیری انضباط و همکاری گروهی (کار تیمی) خیلی با اهمیت است.

6 اقدام عملی برای آموزش مهارت حل مسئله:

کودکان باید در یک فرایند تکرار شونده و منظم، مهارت حل مسئله را یادبگیرند. برای این منظور، نیاز است که اقدام های زیر صورت گیرد:

1- فراهم کردن یک محیط حل مسئله

کودکتان باید بداند که اشکالی ندارد چنانچه اشتباه کرد و بدین خاطر تنبیه نشود. و این که کودک متوجه شود که قضاوت ها و جواب هایشان با ارزش است؛ حال چه درست باشند چه غلط. به یاد داشته باشید که شما می خواهید تفکر حل مسئله را تقویت کنید که مستمند این است که تمامی گزینه های حل یک مسئله باید استخراج شود. چنانچه کودکتان جواب علی الظاهر بی ارتباطی داد، به هیچ وجه او را مسخر نکنید و به او نخندید. بچه شما می خواهد که عقایدش شنیده شده و جدی گرفته شود. چنانچه شما به جواب های کودکتان توجه کرده و او را تشویق کنید که جواب های خلاقانه تر ارایه دهد، علاقه بچه به حل مسئله، افزایش می یابد.

2- ایجاد زمان برای حل مسئله

فرایند یافتن جواب برای مسئله و امتحان راه حل در عمل، نیاز به زمان دارد. تلاش و خطا، یکی از قسمت های اساسی برای فراگیری مهارت حل مسئله است. زمانی را بر طبق یک دوره منظم، همانند بعد از ظهرهای آخرهفته، کنار بگذارید تا به همراه فرزندتان در یک فعالیت حل مسئله، مشغول شوید.

3- فراهم کردن مکانی برای حل مسئله

آزمون جواب ها باید در محیطی ایمن انجام شود همانند چاله ماسه یا محوطه باغچه که بتوانید همراه با کودکتان بازی کنید. چاله ماسه، جای خوبی است برای ایجاد موقعیت هایی همانند حفر تونل و یا ساختن یک رمپ. اجازه دهید که کودکتان از وسایلی که در اطرافش هستف استفاده کند. همچنین چنانچه بتوانید چند بچه هم سن وسالش را نیز وارد کنید، سودمند است زیرا باعث تقویت تعاملات اجتماعی میشود؛ از آنجائیکه کودکان تلاش می کنند برای یافتن جواب با یکدیگر به گفتگو بپردازند.نحوه آموزش حل مسائل به فرزندان


4- تدارک وسایل لازم

برای انجام بازی حل مسئله، بچه شما به موقعیت هایی نیاز دارد تا روشهای گوناگون را به کار گرفته و تنوعی از ابزار و مصالح را داشته باشد. انعطاف پذیری مصالحی هم چون ماسه، آب، بلوک، و مواد هنری برای کشف روشهای گوناگون، ایده آل هستند. کودکان می توانند به راحتی جواب هایشان را تست کنند و به مصالحشان، شکل های مختلفی بدهند.

5- آشنایی با روش حل مسئله

حل مسئله دارای یک فرایند منطقی است که باید آن را به بچه یاد داد:

یک- تشخیص مسئله

دو- پیدا کردن گزینه های گوناگون (مثلا از طریق طوفان ذهنی)

سه- تست گزینه ها

چهار – ارزیابی آنچه که رخ میدهد

فهمیدن فرایند تفکر حل مسئله، باعث میشود که کودکان مهارت حل مسئله شان را تقویت کنند. میتوانید با توضیح این فرایند در هنگامی که خودتان مشغول حل یک مسئله هستید، این استراتژی را برای کودکتان مدل کنید. برای این که به توجه کودکتان در فهم این فرایند جهت دهید، خوب است که سوال هایی را از او بپرسید. بهترین سوال ها در این زمینه، سوال های باز (برای آشنایی با سوال های باز اینجا را کلیک کنید) هستند. مثال هایی از سوال های باز عبارتند از:

برای این که این کار کنه، چطوری باید ساخته می شد؟

چه کار دیگه ای می شه کرد؟

اگر این کار را انجام دهیم، به نظرت چه اتفاقی می افته؟

اگر خودت آزمون کنی، چگونه می شه؟

به نظرت آیا راه دیگری هم وجود داره؟

6- انتخاب مسائل مناسب برای حل

از آنجای که کودکان بنا به طبیعتشان خیلی مایل هستند که دنیای اطرافشان را بیابند، پیدا کردن مسئله مناسب، چندان دشوار نیست. مسایلی که میتوانید برای کودکان انتخاب کنید میتواند این باشد که دنیای فیزیکی، یا دنیای اجتماعی چطور کار میکند. اینها جنبه هایی از زندگی است که کودکان در زندگی روزمره با آن ها سروکار دارند.

برخی از مسائل مربوط به دنیای فیزیکی عبارتند:

- وقتی در یک کفه ترازو ، بار می گذاریم چطور تعادل آن را نگهداری کنیم؟

- وقتی که ته یک بطری سوراخ است، چطور آن را پر از آب کنیم؟

- چطور یک بند کفش را ببندیم؟

- چطوری به بالای کابینت برسیم؟

- چطوری یک تونل بزنیم زیر قصر ماسه ای، بدون این که خراب بشه؟

مثال هایی از مسائل مربوط به دنیای اجتماعی:

- چطوری دوستمان را یاری کنیم تا گریه اش را متوقف کنه؟

- چطور با دوستی که زبان ما را بلد نیست، صحبت کنیم؟

- برای مهمانی ات، چه افرادی را دعوت کنیم؟منبع


مطالب پیشنهادی
متأسفانه موردی یافت نشد.
ناحیه کاربری

فرمت ایمیل صحیح نمی باشد. ایمیل خود را وارد نمایید.

رمز عبور خود را وارد نمایید.

مدیریت اثربخش
فايل پيوست
( ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ )
گزیده ها
مجله اینترنتی دیتاسرا
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه نرم افزاری دیتاسرا می باشد.
Copyright © 2015