مجله اینترنتی دیتاسرا
امروز یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷

چند روش مؤثر برای افزایش خوشی بینی

تحقیقات نشان دادند خوش‌بینی باعث بهبود سلامت قلب، مغز و سیستم ایمنی شده و طول عمر را افزایش می‌دهد. در ادامه ۷ راه برای خوش‌بین شدن معرفی شده است.چند روش برای افزایش خوشی بینی


برخی افراد به سادگی می‌توانند خوش‌بین باشند؛ ولی برخی در این زمینه دچار مشکل هستند. شاید بهتر است بگوییم با میزان زیادی خوش‌بینی به دنیا نمی‌آییم یا شاید چالش‌های زندگی کمی از اشتیاق را از بین می‌برند. چنانچه این طور باشد، چه باید کرد؟ در این صورت می بایست چند مهارت به خود یاد دهیم که یاری می‌کنند حس خوش‌بینی و انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشیم. این جنبه ذهنی را می‌توان یاد گرفت، همان‌طور که می‌توان رژیم غذایی سالم یا نگهداری تندرستی را یاد گرفت. کافیست کمی تمرین کنید و برنامه‌ای برای این کار داشته باشید.

در ادامه چند روش برای افزایش خوش‌بینی معرفی شده که می‌توانید به کار بگیرید.

۱. سپاسگزاری- روزانه سپاسگزاری‌های خود را یادداشت کنید

مثل یک خوش‌بین زندگی کنید و به خاطر تمام هدایا و استعدادهایتان جشن بگیرید و به آنچه از دست داده‌اید فکر نکنید. در آغاز یا پایان روز، در یک دفترچه خاطرات یا روی تقویم ۳ چیز را که به خاطر آن‌ها سپاسگزار هستید، یادداشت کنید، با اهمیت نیست اهمیت چیزهایی که یادداشت می‌کنید کم باشد یا زیاد. پس از آن به صورت دوره‌ای نگاهی به این فهرست که روزانه طولانی‌تر می‌شود، بیندازید تا ارتباط خود با حس سپاسگزاری را در رابطه با تمام اتفاقات مثبتی که در زندگی‌تان می‌افتد، نگهداری کنید.

۲. مشکلات کوچک را بزرگ نکنید

کمی حس همدردی داشته باشید، از رفتار راننده‌های دیگر خشمگین نشوید، فروشنده کافی‌شاپ را به سبب تأخیر در تحویل سفارشتان سرزنش نکنید، هنگامی که نوبت دهم به پرواز شما تعلق دارد، خشمگین نشوید. برای اینکه مثل یک فرد خوش‌بین رفتار کنید، یاد بگیرید صبور باشید و آزردگی‌های کوچک را نادیده بگیرید. تنها در موارد اورژانسی، عصبانی و خشمگین شوید، حتی در این مواقع هم تلاش کنید عصبانیت خود را بیهوده خرج نکنید.

۳. به دنبال چیزهای مثبت باشید

حتی هنگامی که شرایط دشوار می‌شود، یک فرد خوش‌بین به دنبال یک چیز مثبت است. شما هم همین ‌کار را بکنید. هنگامی که به دنبال نکات مثبت و درس‌های آموزنده از موقعیت‌های سخت هستید، کمتر عصبانی می‌شوید و یاد می‌گیرید انعطاف‌پذیر باشید. خم می‌شوید؛ ولی نمی‌شکنید. بدن طریق چالش‌های آینده را در قاب «من می‌توانم» ذهن می‌بینید و به هنگام مواجهه با آن‌ها به جای بیم و پشیمانی، صبور و هوشیار خواهید بود.

۴. باور داشته باشید که مشکلات را پشت سر خواهید گذاشت

زمانی که با چالشی روبرو می‌شوید، دیدگاه خوش‌بینانه داشته باشید. به خود یادآوری کنید که تاکنون از طوفان‌های بسیاری عبور کرده‌اید و به احتمال زیاد، از طوفان بعدی نیز به سلامت عبور خواهید کرد. شاید چالش بعدی هرگز طوفان نباشد؛ بلکه یک غروب آفتاب شگفت‌انگیز یا یک لحظه فوق‌العاده با اهمیت باشد که زندگی شما را تغییر می‌دهد. در ته قلب خود بدانید که پیروز خواهید شد و در ذهن خود به نتیجه‌ای زیبا بیندیشید، نه به ابرهای تیره.

۵. رسانه خود را عاقلانه انتخاب کنید

همه انسان‌ها در زندگی خود مشکلاتی دارند؛ ولی افراد خوش‌بین به سوی پیشرفت حرکت می‌کنند. عکس‌های زیبا، فیلم‌های الهام‌بخش، آهنگ روح‌نواز، ویدئوها و برنامه‌های تلویزیونی بامزه از دیدگاهی مثبت حمایت می‌کنند. در نتیجه یاد می‌گیرید خوش‌بین باشید و جریان تصویرهای منفی در زندگی خود را محدود کنید. در اینکه بخواهید در جریان اخبار باشید تا اینکه در اخبار وحشتناک و ناراحت‌کننده پر از شایعه غرق شوید، تفاوت بارزی وجود دارد.

۶. با افراد همفکر وقت بگذرانید

با افراد خوش‌بین وقت بگذرانید و از وقت‌گذرانی با افراد بدبین خودداری کنید. البته لازم نیست رابطه خود را کلاً قطع کنید؛ اما چنانچه می‌خواهید دیدگاه خود را تغییر دهید، کمتر با افراد بدبین وقت بگذرانید.

۷. خود را باور کنید

افراد خوش‌بین با خود صحبت می‌کنند و به قابلیت‌های خود اعتماد دارند. این موضوع باعث می‌شود به نتایج مثبتی دست یابند. حتی چنانچه برنامه‌ای درست پیش نرود، دیدگاه خوش‌بین این افراد به آن‌ها یاری می‌کند با موانع راحت‌تر مواجه شوند. این افراد این موانع را فاجعه نمی‌نامند و تسلیم نمی‌شوند. هنگامی که پروژه‌ای جدید و بیمناک برایتان پیش آمد، آن را یک ماجراجویی، فرصت، راه‌حل و تجارب جدید در نظر بگیرید. در این صورت مثل یک فرد خوش‌بین رفتار خواهید کرد.منبع : YAHOO


مطالب پیشنهادی
متأسفانه موردی یافت نشد.
ناحیه کاربری

فرمت ایمیل صحیح نمی باشد. ایمیل خود را وارد نمایید.

رمز عبور خود را وارد نمایید.

مدیریت اثربخش
فايل پيوست
( ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ )
گزیده ها
مجله اینترنتی دیتاسرا
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه نرم افزاری دیتاسرا می باشد.
Copyright © 2015