مجله اینترنتی دیتاسرا
امروز جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

چگونه در محیط کار روحیه انتقاد پذیری بالایی داشته باشیم ؟

چگونه در محیط کار روحیه انتقاد پذیری بالایی داشته باشیم ؟

گاهی ما به حدی مورد تحسین و تمجید همکار و ما‌فوق خود قرار می‌گیریم که به هیچ وجه باور نمی‌کنیم در کارمان هیچ اشتباه و قصور بوده و کاری که انجام می‌دهیم بی‌نقص است. این غرور کاذب دور وجود ما یک حصار فولادی می‌سازد؛ به طوری‌که هیچ گونه انتقادی ولو سازنده و در مسیر رشد را پذیرا نبوده و حتی منجر به واکنش منفی از سمت ما می‌شود.

در حقیقت انتقاد چنانچه درست و به‎جا باشد نه تنها مانع پیشرفت ما نیست بلکه نقص‎ها و ضعف‌ها را به ما نشان داده و در نتیجه بعد از رفع آن ها کار بهتری ارایه می‌کنیم:

اما چه کنیم تا با روحیه انتقاد‌پذیری به این با اهمیت دست یابیم. هنگامی که انتقادی از ما صورت می‌گیرد:

• خونسردی خود را نگهداری کنید

صبح اول وقت مطمئن و قبراق به محیط کار خود می‌روید که ناگهان با انتقاد همکار یا مافوق خود مواجه می‌شوید. آنچه در شأن یک مستخدم موفق است رفتاری آرام، متین و خونسرد است. به طوری که هیچ‌گونه خشم و برخورد تندی از وی دیده نشود. پس تا جایی که می‌توانید خونسردی خود را نگهداری کند. البته بی‌تفاوتی را با خونسردی یکی ندانید. در رفتار بی‌تفاوت نوعی بی‌اهمیتی و بی‌احترامی وجود دارد که نباید اجازه دهید در کار شما و از رفتار شما سر بزند.

• انتقاد را منتقدانه بررسی کنید

اگر کسی در محیط کار از شما انتقاد می‌کند، نقد او را پای حسادت، خصومت شخصی و مسائلی این چنینی نگذارید. فکر نکنید او از شما خوشش نمی‌آید، در نتیجه می‌خواهد هر طور که شده باعث آزارتان شود. انتقاد او را پای محبت و دلسوزی بگذارید. جوانب انتقاد او را بررسی کرده و از دید نفر سوم کار خود را مورد ارزیابی قرار دهید. شاید در بخشی حواس شما نبوده و یک اشتباه رخ داده است.

• خود را مطلق ندانید

بهترین جراحان دنیا هم گاهی در کار خود اشتباه می‌کنند. اشتباهی که به مرگ افراد ختم می‌شود. انسان ممکن‌الخطاست و شما هم از این دایره خارج نیستید. بنابراین امتیاز مطلق بیست برای کار خود قائل نباشید. هنگامی که گارد خود را باز کنید راحت‌تر انتقاد دیگران را می‌پذیرید.

• اعتماد به نفس خود را نگهداری کنید

مبادا پس از گزینه بالا، از آن طرف بام بیافتید و خودباوری و اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. اجازه ندهید با یک انتقاد حس حقارت و تردید به دل‎تان راه پیدا کند. مشکل کوچکی پیش آمده که کاملا طبیعی است و نیاز به اصلاح دارد.

• خوش‎بین باشید

با انتقادی که از شما می‌شود خوشحال باشید که ضعف‌تان مشخص شده و اکنون می‌توانید آن را اصلاح کنید. یک بیمار زمانی سلامتی خود را به دست می‌آورد که بیماری‎اش توسط دکتر تشخیص داده شود. بنابراین دکتر نقایص و ضعف‌های خود باشید.

• بیشتر از قبل دقت کنید

بدون این که کارتان به وسواس کشیده شود و یا کل کار را تغییر دهید یک بار دیگر با نگاهی دقیق‌تر و همه جانبه‌نگرتر کار خود را مورد بررسی قرار دهید.

با انجام چند عمل بالا بیشتر دست‎تان می‌آید در چنین موقعیتی چطور برخورد کنید. انتقاد باعث می‌شود متوجه عملکرد خود شده و در راستای بالندگی خود سعی کنید. آنچه مورد انتقاد است کار شماست نه شخصیت شما و چنانچه به این نتیجه برسید به هیچ وجه از انتقادی رنجیده نخواهید شد.

یک مسئله با اهمیت دیگر این است که در یک انتقاد سازنده هر دو طرف باید روش درستی را انتخاب کنند. ممکن است شما آمادگی پذیرش انتقاد را داشته باشید ولی کسی که از شما انتقاد می‌کند راه مناسبی را انتخاب نکند. اینجا وظیفه شماست که بعد از شنیده انتقادهایش، او را از روش اشتباهش آگاه کنید.


مطالب پیشنهادی
متأسفانه موردی یافت نشد.
ناحیه کاربری

فرمت ایمیل صحیح نمی باشد. ایمیل خود را وارد نمایید.

رمز عبور خود را وارد نمایید.

مدیریت اثربخش
فايل پيوست
( ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ )
گزیده ها
مجله اینترنتی دیتاسرا
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه نرم افزاری دیتاسرا می باشد.
Copyright © 2015