مجله اینترنتی دیتاسرا
امروز چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷

آمادگی بیمارستان‌های ایران در مقابله با بحران

راهنمای دانلود
  • جهت دانلود هر یک از فایل ها، بر روی لینک مورد نظر کلیک نموده و پس از انتخاب محل ذخیره تا اتمام فرآیند دانلود صبر کنید.
  • به منظور دانلود فایل های حجیم توصیه می شود از یک نرم افزار Download Manager استفاده گردد.
  • برای خارج نمودن فایل ها از حالت فشرده ( rar یا zip ) از نرم افزار Winrar استفاده نمایید.
  • فایل های فشرده چند بخشی را بصورت کامل دانلود و در یک پوشه قرار دهید و با رایت کلیک بر روی یکی از آن ها گزینه Extract را انتخاب نمایید.
  • برای مشاهده فایل های ایمیج ( ISO, IMG… ) از یکی از نرم افزار های Rufus ، PowerISO و یا UltraISO استفاده نمایید.
  • کلمه عبور ( در صورت نیاز ) عبارت www.datasara.com می باشد؛ دقت کنید که تمامی حروف می بایست بصورت کوچک تایپ شود.
  • مشاهده خطای CRC هنگام خارج کردن فایل های فشرده با وجود تایپ صحیح کلمه عبور، بدین معنی است که فایل مورد نظر به درستی دریافت نشده و می بایست مجدداً دانلود شود.
  • در صورت مشاهده لینک های معیوب لطفاً موضوع را با ما در میان بگذارید.

مشخصات

مشخصات

توسط: مریم یعقوبی ، فاطمه رحمتی نجارکلائی تعداد صفحات: 10 درج در دیتاسرا: ۱۳۹۴/۱۱/۲۸ منبع: دیتاسرا

خرید محصول

خرید محصول

عنوان: آمادگی بیمارستان‌های ایران در مقابله با بحران حجم: 337.86 کیلوبایت فرمت فایل: pdf قیمت: 1200 تومان رمز فایل (در صورت نیاز): www.datasara.com

فرمت ایمیل صحیح نمی باشد.

گروه نرم افزاری دیتاسرا www.datasara.com

نمای مطلب

فصل نامه علمی – پژوهشی امداد و نجات، سال ششم، شماره 4، 1393
عنوان مقاله : آمادگی بیمارستانهای ایران در مقابله با بحران
نویسندگان : مریم یعقوبی ، فاطمه رحمتی نجارکلائی
چکیده
مدیریت و آمادگی بیمارستان‌های کشور برای مقابله با حوادث غیرمترقبه‌، موضوع مورد توجه محافل علمی است‌. با توجه به انجام مطالعات پراکنده در کشور، مطالعة حاضر با هدف گردآوری و مقایسة پژوهش‌های منتشر شده در سطح کشور درخصوص آمادگی بیمارستان‌های کشور در مقابله با بحران انجام شد.

با مطالعة مروری و بهره‌گیری از اطلاعات موجود در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی داخلی از جمله Magiran .SID .IranMedex و پا یگاه‌های بین‌المللی .Scholar Google .PubMed کلید راژه‌های »‌آمادگی بیمارستان‌»‌، »‌بحران بیمارستان‌»‌ و مدیریت بحران‌» جستجو و مقالات به دست آمدند. ارزیابی کیفی مقالات و معیار ورود سنجش و بررسی و نتایج مطالعات با یکدیگر مقایسه و تحلیل شد . یافته‌ها: از مجموع ٣٢ مقاله یافت شده‌، در کل ٢١ مقالة مناسب تجزیه و تحلیل ..1.3ی فتیعه‌گیوی‌: در اکثر مطالعات انجام شده‌، آمادگی برای مقابله با بحران در حد متوسط بود. ازاین‌رو، برنامه‌ریزی برای اجرایی کردن برنامة مدیریت بحران بیمارستال‌ها و ارتقای سطح آمادگی آنها در سطح کشور امری مهم است‌. کلماتا کلیدفا: بحران‌، بیمارستان‌، مداخله‌.

مقدمه

ایران از نظر بروز حوادث غیرمترقبه طبیعی جزء ده کشور اول جهان به شمار می‌رود به طوری که از ٥ زلزلة بزرگ جهان از ١٩٩٠ تاکنون‌، دو زلزله مربوط به ایران است که بیشترین تلفات نیز به همین دو مورد مربوط بوده است ( ا)‌. به گزارش مرکز اپیدمیولوژی بلایا از ١٩٨٠ تا ٢٠١٠ در ایران ١٣٧٦٢٦٣ نفر تحت تاثیر حوادث طبیعی قرار گرفته‌اند، لذا ایران به لحاظ جغرافیایی حادثه‌خیز است ( ٢)‌. حوادث غیرمترقبه‌، اتفاقاتی هستند که به شکل غافلگر کننده و گاه اجتناب‌ناپذیر رخ می‌دهد و به علت گستردگی تاثیر بر منابع مادی‌، انسانی و قطع روند طبیعی حیات‌، خارج از ظرفیت تطابق جوامع می‌باشد و گاه بدون کمک‌های مالی و بین‌المللی به فاجعة انسانی منتهی می‌گردند. در این مواقع‌، تعداد زیادی از مجروحان و آسیب‌دیدگان برای بهره‌برداری از تسهیلات بهداشتی و درمانی به سوی بیمارستان‌ها سرازیر می‌شوند، از این رو، آمادگی بیمارستان‌ها از موارد غروری است (‌آ)‌. بمقرین نن را سیستم‌های بهداشتی و درمانی به ویژه بیمارستاناها به عنوان واحد اصلی ارائه خدمات بر عهده دارند و باید این نقبثن را در مواجهه با بحرانا ادامه دهند. بنابراین‌، نیازمند برنامة مل‌رلا مقابله با حوادث هستند (‌٥)‌. اهمیت موضوع آمادس بیمارستان‌ها در حوادث غیرمترقبه به حدی است که کنگرة آمریکا در سال ١٩٩٩ مملادی ملغ ١٣٣ میلون دلار برای آمادگی مراکز درمانی به وزارت بهداشت و سلامت عمومی این کشور اختصاص داد. علاوه بر این مبلغ تا ٢٠٠٣ به طور قناوب به مزال ٣٢ مپون دلار پرداخت گردید. طبق آمارهایی که این وزارتخانه اعلام کرده است آماده‌نبودند بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در زمان بحران‌، سالانه ٢٨٠ میلیون دلار خسارت به سیستم بهداشت و درمان این کشور وارد می‌آورد ( ٦)‌. در حوزة آمادگی بیمارستان‌، مدیران موسسات بهداشتی و درمانی باید ضمن شناخت مخاطرات‌، به بالابردن توان و استانداردها و کاهش مخاطرات ناشی از حوادث غیرمترقبه بپردازند. در هر بیمارستان باید یک برنامة آمادگی در برابر حوادث غرمژقبه وجود داشته باشد (‌٧)‌. هدف اصلی از تدوین طرح مدیریت بحران برای بیمارستان‌ها، ارائه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی سریع و به موقع‌، به منظور کاهش میزان مرگ و میر و عوارض ناشی از حوادث غیرمترقبه است (‌٨)‌. نقطة مبهم این است که با توجه به پژوهش‌های مقطعی پراکنده صورت گرفته در کشور، تا به حال جمع‌بندی از نتایج مطالعات بررسی میزان آمادگی بیمارستان‌های کشور صورت نگرفته است‌. لذا این مطالعه با هدف گردآرری و مقایسة پژوهش‌های انعام شده در سطح صشور در مورد آمادگی بیمارستان‌های کشور در مقابله با بحران انجام شد تا به مقایسة مطالعات و تحقیقات پرداخته شود و برنامه‌ریزی برای تمهیل‌ات مناسب در نقاط مختلف کشور کمک کند. روش تحقیق پژوهش حاضر، یک مطالعة مروری است که در نیمة دوم ١٣٩٢ برنامه‌ریزی آن صورت گرفته است‌.

معیار سنجش آمادگی بمارستان ملاک سنجش میزان آمادگی بیمارستان‌ها ده بعد شامل فوریت‌ها، پذیرش‌، انتقال و تخلیه‌، ترافیک‌، ارتباط‌، امنیت‌، آموزش‌، پشتیبانی‌، نیروی انسانی و مدیریت بود. مطالعاتی که ابعاد کمتری را بررسی کرده بودند از مطالعه حذف شدند. تعریف آمادگی بیمارستان در ابتدا سوال اصلی پژوهش (‌وضعیت آمادگی در بیمارستالاهای ایران چگونه است‌؟‌) مشخن شد. سپس کلیدواژه‌هایی برای پاسخ به این سوال انتخاب شد که شامل آمادگی بیمارستان‌، مقابله با بحران‌، بحران و بیمارستان‌، و.. بودند. پایگاه‌های علمی MedLib. Magiran .SID .IranMedex و پایگاه‌های خارجی Science .Google Scholar .PubMed Direct از ٢..١ تا ٢.١٣ بررسی شدند. به عنوان مثال‌، با رررد در سایت IrannMedex و جستجوی کلمة آمادگی بیمارستان‌، ١٢ مقاله حاصل شد که سه مقاله به مقوله‌های دیگر مانند بیوتروریسم و.. پرداخته بودند. سپس تمام مقالات در ارتباط با آمادگی بیمارستان جمع‌آوری و وارد یک لیست اولیه شدند. سپس بر اساس معیارهای ورود و خروج و ملاک سنجبثن آمادگی بیمارستان تعدادی از مقالات از لیست اولیه حذف شدند. به طوری که از ٣٢ مقاله یافت شده‌، ٢١ مقاله واجد شرایط بررسی نهایی شد ند. معیار ورود مطاسات دورة زمانی ٢٠٠١ تا ٢٠١٣ ه در بیمارستاناهای داخل کشور انجام شده باشد؛

در ١٣٨٠ کمیتة ملی و فرعی تخصصی بهداشت و درمان کاهش اثرات بلایای طبیعی کشور، اقدام به تدوین‌، ارائه و ابلاغ دستورالعمل اجرایی حوادث غیرمترقبه به بیمارستان‌ها کرد که این مطالعه نیز از این بازة زمانی به بعد با توجه به دستورالعمل انجام شد ؛ مطالعات به زبان فارسی و لاتین باشد؛ حداقل ده بعد آمادگی بیمارستان از جمله فوریت‌ها، پذیرش‌، انتقال و تخلیه‌، ترافیک‌، ارتباط‌، امنیت‌، آموزش‌، پشتیبانی‌، نیروی انسانی و مدیریت را مد نظرقرار دهد؛ بیبثن از یک بیمارستاا را بررسی کرد٥ باشد. معیار خروج مطالعاتی که فقط چکیدة آنها قابل دسترسی باشد، مطالعاتی که فقط از پرسشنامه استفاده کرده باشد و ابزار چک‌لیست و مشاهده نداشته باشد. معیار ورود تمام مطالعات انجام شده از ٢..١ شامل همة ابعاد وضعیت آمادس بیمارستان (‌حداقل ده بعد) و واضح بودن ابزار و چک‌لیست مطالعه بود. مواردی که فقط یک بیمارستان را ارزیابی کرده بودند، مطالعاتی که به حوزة اعتباربخشی پرداخته بودند و نیز مطالعاتی که از ابزار چک‌لیست استفاده نکرده بودند، حذف شدند. ؛‌فته‌ها از مجموع ٣٢ مقاله یافت شده در سایت‌ها، در کل ٢١ مقاله واط شراط‌، تعزیه و تطل شه‌ند (‌جدول شمارة ا)‌. ٦ مطالعه در استان‌های جنوبی کشور و ٦ مطالعه در استان تهران انجام شده بود. در مورد بیمارستان‌های مناطق شرقی کشور بررسی صورت نگرفته بود. اکثر بیمارستان‌های اموزشی و عموس بررسی شدند. در مطالعه بیمارستابا های خصوصی و یکی بیمارستان‌های نظامی را بررسی کرده بردند. در مطالعه نیز بیمارستال‌های مرزی را انتخاب کرده بودند. در ٧ مطالعه (‌٣.٣٣ درصد) میزان آمادگی در حد زیر متوسط بود، ١١ مطالعه ( ٣.٥٢ درصد) در حد متوسط آمادگی داشتند و بقیه در حد خوب یا مطلوب قرار داشتند. در بقیة موارد میزابا آمادگی نامطلوب یا ضعیف بیمارستاباها بیشتر در مناطق حاشیه‌ای کشور و دور از مرکز کشور قرار دا شتند . بحث در کل‌، ٢١ مطالعه واجد معیارهای ررق‌د، به طور کامل بررسی شدند. سه مطالعه در نشریات لاتین خارج از کشور چاپ شده بودند، ٤ مطالعه‌، یک جنبه از آمادگی بیمارستان مانند بعد ایمنی یا ارتباطات را بررسی کرده بودند. ٣ مطالعة کیفی حذف شدند، بقیه موارد یا فقط از پرسشنامه استفاده کرده بودند یا از سایر جنبه‌های غیرمرتبط‌، آمادگی بممارسقان را بررسی رده بودند، از این‌رو، ١٥ مطالعه حذف شدند. در بیشتر موارد شیوة انتخاب بیمارستان‌ها یا در حد سرشماری‌، آسان و در دسترس بود یا اصلا ذکر نشده بود. به همین دلیل‌، برای انتخاب مراکز درمانی در مطالعات آینده‌، روش نمونه‌گیری ق تصادفی‌سازی باید لحاظ شود. لازم به ذکر است که در اکثر مطالعات‌، آمادگی بیمارستان‌ها در حل متوسط بود. در مطالعة VanRemmen در کشور هلند، ٧٤ درصد بیمارستاباهای عمومی به طور کامل‌، آمادة مقابله با حوادث غیرمترقبه نبودند.

( ه٣)‌. در مطالعه‌ای در لس‌آنجلس در ٤٥ بیمارستان علی‌رغم امکانات و تجهیزات موجود، آمادگی و ظرفیت نیروی انسانی محدود ذکر شده است ( ا٣)‌. همچنین در مطالعه‌ای در ریریجینیای آمریکا، بیمارستان‌ها از نظر پاسخ درمانی گروهی‌، آگاهی کارکنان درمانی و امنیت و ارتباطات‌، آمادگی لازم برای مقابله با حوادث جمعی را نداشتند. (‌٣٢) در مقابل‌، در مطالعه‌ای در سال ٢٠١٣ آمادگی کامل بیمارستان‌های هشت شهر ژاپن در برابر زلزله را نشان دادند (‌٣٣) که شاید این تفاوت ناشی از زلزله‌خیز بودن و برگزاری مانورهای آمادگی در این کشور باشد. بیشترین میزان آمادگی (‌٢٣.٧٨ درصد) در مطالعة عامریون ( ٢١) و کمترین میزان ( ٠٧.٢٠ درصد) در مطالعة حکمت‌خواه (‌آ ا) مشاهده شد. دلیل این آمادگی بیشتر در مطالعة عامریون آن است که بیمارستان‌های مرزی شاهد وقوع بحران‌ها و حوادث بسیاری بوده‌اند. اورژانس بیمارستان‌ها در وضعیت مطلوب‌تری نسبت به بقیه اماکن قرار داشتند. در مطالعه‌ای بیشترین نقص بخش اررژانس آموزش‌، امکانات رفع آلودگی‌، مو افقت‌نامه‌های سازمانی و سیاست‌ها بود، در کل میزان آمادگی اورژانس پایین گزارش شد (‌٤٣)‌. بیشتر مطالعات در استان تهران و در بیمارستان‌های عمومی و آموزشی انجام شده بود. در مطالعات ذکر شده میزان آمادگی بیمارستان‌های عمومی بیشتر از خصوصی بود. شاید به این دلیل که خط اول مقابله با بحران‌، بیمارستاناهای عموس هستند و تعداد آنها نیز بیشتر است‌. در مطالعه‌ای در چین مشابه مطالعة

حاضر، وضعیت آمادگی بیمارستان های عمومی در مقایسه با خصوصی و بیمارستان آموزشی در مقایسه با غیردانشگاهی در وضعیت بهتری قرار داشت ( ٣٥)‌. رضعیت نامطلوب آمادگی‌، بیشتر در بیمارستالاهای حاشیة غربی و جنوبی کشور ذکر شده بود که دور از مرکز کشور و در مناطق محروم قرار داشتند. همچنین بیمارستان‌های خصوصی نیز در این مناطق در اقلیت هستند. وجود برنامة مدون مقابله با بحران و مدیریت بحران در بیمارستان‌ها، یکی از نقاط کلیدی میزان آمادگی بیمارستاناهاست‌. با وجود ابلاغ برنامة HEICS به بیمارستان‌ها این برنامه هنوز به صورت رسمی اجرایی نشده است‌. در حوزة مداخلات روانی و رفتاری بیمارستان‌ها در زمان بحران مطالعات اندکی وجود دارد که به انجام مطالعات در این زمینه نیاز است (‌٦٣)‌. از محدودیت‌های مطالعة حاضر بررسی نکردن مطالعات مداخله‌ای و خارج از کشور و میزان آمادگی پرسنل بیمارستان‌ها در مقابله با حوادث بود. شایان ذکر است که تا به حال مطالعة مروری در این زمینه انجام نشده بود که این امر نشان از نوآوری مطالعة حاضر دارد. نتیجه‌گیری بلایا و حوادث غیرمترقبه‌، اغلب وقایع غیرقابل کنترلی هستند که در سراسر دنیا و همچنین ایران اتفاق می‌افتند. مراکز درمانی به ویژه بیمارستان‌ها که نقش مهمی را در درمان مصدومان و مجروحان و نیز موفقیت در زمان بحران‌ها ایفا می‌کنند نیازمند آمادگی مناسب هستند (‌٣٧)‌. گرچه تعداد قابل قبولی مطالعه در زمینة آمادگی بیمارستان‌ها در ایران صورت گرفته است‌، لیکن در بسیاری از استان‌های کشور ارزیابی آمادگی بیمارستالاها انجام نشده است و در صورت انجام‌، به مرحلة انتشار علمی نرسیده است‌. از طرفی‌، ابزار بررسی آمادگی بیمارستان ازجمله چک‌لیست‌، مانور آمادگی و پرسشنامة استاندارد، در اکثر مطالعات از یک رویة ثابت پیروی نمی‌کند و این امر مقایسة مطالعات را با محدردیت مواجه می‌کند. و اینکه وضعیت واقعی بیمارستان به نظ بعال آمادگی با توه به نمود معار ثابم سنجبثن‌، قابل ارزیابی همه‌جانبه نیست‌. با تمام این موارد، وضعیت آمادگی بیمارستان‌ها در خصوص بحران‌، متوسط ارزیابی شد که این نکته توجة بیشتر سیاست‌گذاران و مدیران بخش سلامت را در زمینة مواجهه با بحران می‌طلبد. از طرفی‌، بررسی آمادگی بیمارستابا باید هم بیمارستان و هم کارکنان بیمارستان را لحاظ کند. لیکن مطالعات مذکور کمتر به بعد وضعیت جسمی‌، روحی و آمادگی رفتاری کارکنان درمانی پرداخته بودند. از این‌رو، در مطالعات آینده باید ساختار سازمانی و سازه‌ای و پرسنل‌، با سنجه‌های کامل‌تر مدیریتی به طور تصادفی خوشه‌ای بررسی شود.

مطالب پیشنهادی
متأسفانه موردی یافت نشد.
ناحیه کاربری

فرمت ایمیل صحیح نمی باشد. ایمیل خود را وارد نمایید.

رمز عبور خود را وارد نمایید.

مدیریت اثربخش
فايل پيوست
( ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ )
گزیده ها
مجله اینترنتی دیتاسرا
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه نرم افزاری دیتاسرا می باشد.
Copyright © 2015