مجله اینترنتی دیتاسرا
امروز جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

کشور چین از یک قرن گذشته تا به امروز (+عکس)

اغلب مردم وقتی به سفر می‌روند، افکارشان بیش از هر چیز دیگر معطوف جابجایی در مکان مثل قدم زدن در یک پارک یا گشت و گذار در اماکن گردشگری است. ولی در این مطلب ما شما را به سفری در زمان دعوت می‌کنیم. این دفعه در قالب تصاویری سیاه و سفید، پیشرفت و شکوفایی یک کشور را در طول صدسال به تماشا خواهیم نشست.

چین از جمله کشورهایی است که می‌توان در باب تاریخ درخشان و فرهنگ غنی‌اش، داستان‌ها گفت. وقتی نام چین را می‌شنویم، شاید در همان وهله‌ی اول دیواری سنگی را به خاطر آوریم که برای قرن‌ها از تمامیت ارضی یک کشور حفاظت کرده است، هنرهای رزمی که در سطح جهانی شناخته شده و محبوب‌ هستند، طب چینی و دستاوردهای ارزشمندش و البته رمان همه‌چیزخواری این مردمان که شما را به حیرت می‌اندازد.مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


اما رمان این روزهای این کشور پرجمعیت، از جنس دیگری است. چین به لطف اراده‌ی خستگی‌ناپذیر مردمان سخت‌کوش خود، حالا به اقتصادی شناخته شده و مورد توجه تبدیل شده است. به طوری که می‌توان گفت گاه نبض اقتصاد جهان را در اختیار خود دارد. انبوه کالاهای چینی در کیفیت‌های مختلف و قیمت‌های مناسب روانه‌ی کشورهای دور و نزدیک است. ولی این بار ما با روایتی متفاوت از این کشور به سراغ شما آمده‌ایم.مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


در تصاویری که در ادامه به مرورشان خواهیم پرداخت، شما می‌توانید تغییر و تحولات رخ داده در کشور باستانی چین را در طول صد پارسال مشاهده کنید. مناظر قدیمی که امروزه به شکلی متفاوت جلوه‌گری می‌کنند. ساختمان‌هایی که یا بی تغییر باقی‌مانده یا با جوّ زمانه همراه شده و جامه‌ای نو به تن کرده‌اند.مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


این تصاویر قدیمی از کتب یا سایت‌های مختلف گردآوری شده است، پس از آن "دهیرا ونکاترامان" (Dheera Venkatraman) هنرمند، عکاس، طراح، فعال حوزه‌ی آی تی و البته ماجراجوی عاشق گشت و گذار، دیگر بار آن ها را از زاویه و چشم‌اندازی شبیه از چین امروزی به ثبت رسانده است. او به تمام جزئیات موجود توجه کرده و تلاش کرده رابطه‌ای نزدیک بین این تصاویر قدیمی و نسخه‌ی جدیدتر آن ها برقرار کند.مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


با نگاهی به این تصاویر می‌توان تغییراتی را که انسان در این برهه از زمان به وجود آورده است به خوبی درک کرد. این تصاویر قدرت انسان را در تغییر محیط پیرامونش به خوبی به بیننده نشان می‌دهند.

شهرهایی ابتدایی که حالا و بعد از گذشت یک قرن به واسطه‌ی رشد اقتصادی قابل توجه چین، پوست انداخته‌اند، رنگ عوض کرده و به صورت متجدد و امروزی‌تر درآمده‌اند. هم چنین می‌توان به نقش با ارزش فناوری‌هایی پی برد که امروزه به یاری بشر آمده‌اند تا سرعت این رشد و توسعه را تا حد ممکن ارتقا دهد.مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


اما با این حال و در طول این سال‌ها هنوز هم رودخانه‌ها در همان بستر همیشگی خود در جریانند و کوه‌ها نیز همچنان از دوردست‌ها نظاره‌گر ما هستند. حقیقتی که به انسان فانی یادآوری می‌کند که همچنان در مقابل اراده‌ی مادر طبیعت، بی‌دفاع و تسلیم است.

گوئِی‌یانگ (Guiyang)...........(۱۹۲۰-۲۰۱۶)مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


طی قرون ۱۹ و ۲۰، مسیونرهای اروپایی این شهر را بعنوان مرکز فعالیت خود انتخاب کرده و از اینجا تبلیغ دین مسیحیت را آغاز کردند.

گوانگ‌ژو (Guangzhou)......(۱۹۷۰-۲۰۱۶)مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


شهری بزرگ، بندری و صنعتی که در کشور چین واقع شده است. تخمین زده می‌شود که در حدود چهل میلیون سکنه در این شهر و مناطق حومه‌ای آن زندگی می‌کنند. در طول این سال‌ها، آسمان‌خراش‌ها این گوشه و آن گوشه جان گرفته و خط افق شهر را دستخوش تغییر و دگرگونی کرده‌اند.

لَن‌جو (Lanzhou).......(۱۹۳۰-۲۰۱۶)مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


یکی از شهرهای مهمی که در مسیر راه ابریشم قرار گرفته بود. روزگاری این شهر در میان دیوارها مخفی بود، ولی در طول سال های بعد رفته رفته از زیر این حجاب بیرون آمد. با مشاهده‌ی تصویر فوق، درمی‌یابید که تقریبا همه چیز در طول این سال‌ها تغییر کرده است. همه چیز به جز کوهستان‌هایی که آن دوردست‌ها خودنمایی می‌کنند و رودخانه‌ی زرد که در قسمت دیگر شهر به جریان خود ادامه داده است. باز هم مثالی آشکار از قدرت‌نمایی تمام و کمال طبیعت در مقابل خواست انسان.مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


این روزها این پل هم مسافران دیگری دارد. پلی که صدسال پیش شاهد آمد و شد کاروان‌های شتر بود.

مسیر "نَنجینگ" (Nanjing) در شانگهای..........(۲۰۱۶-۱۹۴۰)مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


این خیابان یکی از مقاصد گردشگری معروف این منطقه است. ولی آیا رهگذران امروزی می‌دانند که صدسال قبل می‌شد با استفاده از تراموا این مسیر را طی کرد؟

ووهان (Wuhan).......(۱۹۳۱-۲۰۱۶)مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


در سال ۱۹۳۱، طغیان آب "ووهان" را در برگرفت. این روزها این منطقه به قلب تجاری شهر تبدیل شده و در میان انبوهی از مراکز خرید قرار گرفته است.

گوانگ‌ژو (Guangzhou)......(۱۹۸۰-۲۰۱۶)مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


چین بعنوان سرزمین دوچرخه‌ها نیز شناخته می‌شود. وسیله‌ی نقلیه‌ای که هنوز هم این روزها محبوبیت خود را نگهداری کرده است. ولی در سال‌های اخیر، ارسال کالاهای خریداری شده به صورت آنلاین هم به کارکردهای این وسیله اضافه شده است.

چنگ‌دو (Chengdou)...........(۱۹۹۴-۲۰۱۶)مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


چنگ‌دو، مرکز و بزرگ‌ترین شهر "استان سی‌چوان" چین است. این شهر در طول سال های اخیر شاهد قیمت رشد قابل ملاحظه ای در زمینه‌ی مدرنیته بوده است. این همان ویژگی اصلی است که در قالب تصاویر فوق خوب به خوبی قابل مشاهده است.

یی‌بین (yibin)...............(۱۹۴۰-۲۰۱۶)مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


این شهر بیش از هر چیز دیگر بعنوان نخستین شهری شناخته می‌شود که در کنار رودخانه‌ی "یانگ تسه" بنیان نهاده شد.

هان‌جو (Hangzhou)..................(۱۹۰۰-۲۰۱۶)مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


این شهر با چشم‌اندازی زیبا و البته طعم خوش چایش به شهرت رسیده است. هرچند این روزها این شهر نیز شاهد تغییر و تحولات بسیاری بوده است، ولی هنوز هم طبیعت تمام قد در برابر خواست‌های نابجای بشر ایستاده و چشم‌انداز این ناحیه را در کنترل خود دارد.

شیِن (Xian)................(۱۹۴۹-۲۰۱۶)مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


برج ساعت شهر، اندکی بعد از تأسیس جمهوری خلق در سال ۱۹۴۹. از آن روز تاکنون، این شهر روزهای رنگارنگی را پشت سر نهاده و حالا این محل یکی از شلوغ‌ترین و پر رفت و آمدترین قسمت‌های آن است.

هءۀ

شهر شیِن در گذشته یکی از توقف‌گاه‌های مسیر جاده‌ی ابریشم بود، مسیری که در آخر به استانبول ختم می‌شد. دیواری که روزی گرداگرد این شهر کهن را فراگرفته بود، خوشبختانه هنوز هم سرپاست و البته با تأثیر از شرایط این روزهای این شهر مدرن، حال و هوایی دیگر پیدا کرده است.

ووهان (Wuhan).......(۱۹۲۷-۲۰۱۶)مقایسه چین یک قرن پیش با چین امروز (+عکس)


برخی از ساختمان‌های سابق هنوز هم این گوشه و آن گوشه قابل مشاهده‌ هستند. ولی در عین حال دیگر از آن جلال و جبروت سابق خبری نیست. چراکه روزگار قدرت‌نمایی آن ها به سر رسیده و حالا این آسمان‌خراش‌ها هستند که بر کل شهر احاطه دارند.

نظر شما راجع به این تصاویر چیست؟ تصاویری که تلاقی دنیای حال و گذشته‌ی این کشور هستند. نمایی از روزگاران گذشته و زندگی سنتی مردمان آن دوران که در مقام مقایسه با تصاویر جدید و امروزی، تغییر و مدرنیزه شدن زندگی ساکنان این کشور پهناور را به خوبی نشان می‌دهند. در آخر در پس هر آینده‌ی درخشانی، گذشته‌ای پربار هم ایستاده که شاید آنقدرها پر زرق و برق و با شکوه نباشد ولی در نهایت مسیری رو به آینده‌ی روشن است.
مطالب پیشنهادی
متأسفانه موردی یافت نشد.
ناحیه کاربری

فرمت ایمیل صحیح نمی باشد. ایمیل خود را وارد نمایید.

رمز عبور خود را وارد نمایید.

مدیریت اثربخش
فايل پيوست
( ۱۳۹۶/۱۰/۳۰ )
گزیده ها
مجله اینترنتی دیتاسرا
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه نرم افزاری دیتاسرا می باشد.
Copyright © 2015