مجله اینترنتی دیتاسرا
امروز پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷

چند راه مؤثر و عملی برای درست کردن آتش بدون استفاده از کبریت زمان درج مطلب
۱۳۹۴/۹/۲۲

همانطور که می‌دانید میان بشر و آتش پیوندی قدیمی وجود دارد و هر انسانی باید بداند که چطور آتش درست کند. درست کردن آتش بی داشتن کبریت نیز یک مهارت الزامی و نجات‌دهنده است. شما به هیچ وجه نمی‌دانید در چه زمان و چه موقعیتی وادار خواهید شد که بی داشتن کبریت آتش درست کنید. ممکن است هواپیمای تک موتوره‌ی شما وادار به فرود اضطراری شود، یا به پیک‌نیک رفته‌اید و کوله پشتی خود را جا گذاشته‌اید یا حتی در شرایط خیلی بدی نظیر این هستید که هوا طوفانی یا دارای رطوبت شدید است که علنی کبریت‌ها را بی استفاده می‌کند.

اما به هرحال چنانچه شما در این شرایط قرار بگیرید یا خیر با اهمیت نیست، این خیلی خوب است که شما مهارت درست کردن آتش بی کبریت را در هر زمان و هر مکانی داشته باشید. پس برای اطلاع از روش‌های تهیه آتش بی کبریت با دیتاسرا همراه باشید:

آتشی که با اصطکاک درست می‌شود

این روش یکی از سخت‌ترین راه‌های درست کردن آتش بی کبریت است. روش‌های مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید از طریق اصطکاک آتش درست کنید، ولی نکته‌ی با اهمیت در این روش‌ها نوع چوب مورد استفاده برای تخته آتش و برای تکه چوب باریک و بلندی (البته سخت) است که روی تخته آتش می‌چرخانید، تا از اصطکاک ایجاد شده میان آن ها آتش درست کنید. چنانچه اصطکاک میان آن دو به اندازه‌ی کافی باشد، خاکسترداغ ایجاد می‌شود که می‌توانید از آن برای درست کردن آتش استفاده کنید. سروکوهی، صنوبر، درخت بید، درخت سرو، چوب گردو بهترین نمونه‌ها برای تخته آتش و چوب باریک هستند

البته قبل از آنکه از چوب برای درست کردن آتش استفاده کنید مطمئن شوید که خشک است.

۱.روش مته دستی

روش مته دستی یکی از اولین روش‌های درست کردن آتش است. یک راه قدیمی و البته سخت، که تمام چیزی که برای آن نیاز دارید چوب، دستانی خستگی‌ناپذیر و موادی است که به راحتی آتش بگیرند.چند راه مؤثر برای درست کردن آتش بی استفاده از کبریت


ابتدا کمی خارو خاشاک، برگ و پوست درختان یا علف خشک جمع‌آوری کنید، در واقع چیزهایی که به راحتی آتش می‌گیرند.

یک شکاف v شکل روی تخته آتش خود ایجاد کرده و کمی آن‌را گود کنید. برگ یا علف خشک را در زیر این شکاف قراردهید. این کار برای این است که از طریق اصطکاک ایجاد شده بین چوب باریک و بلندمان تخته آتش، خاکستر داغ تولید کنید.چند راه مؤثر برای درست کردن آتش بی استفاده از کبریت


چوب باریک و دشوار خود را در شکاف قراردهید. طول آن حداقل باید ۲۵ سانتی متر و قطرش ۲ سانتی متر باشد تا بتوانید به‌راحتی در این روش از آن استفاده کنید. با این چوب به تخته زیری فشار بیاورید و آن‌را بین دستانتان بچرخانید. این کار را با سرعت ادامه دهید تا چیزی مشابه به خاکستر داغ ایجاد شود. هنگامی که این خاکسترداغ و درخشان را مشاهده کردید، تکه‌ای کوچکی از آن را جدا کرده و به برگ‌های خشک، پوست درختان و چیزهایی از قبیل که برای درست کردن آتش آماده کرده بودید منتقل کنید.

۲.fire plough (روش شخم زدن)چند راه مؤثر برای درست کردن آتش بی استفاده از کبریت


تخته آتش خود را آماده کنید، یک شیار روی آن ایجاد کرده ( این شیار مسیر حرکت چوب باریک و بلند شما خواهد بود)، پس از آن چوب باریک را درآن قرار دهید و به سمت بالا و پایین بکشید. در انتهای تخته آتش خود نیز همان برگ خشک و چیزهایی از این قبیل را قراردهید. دراثر کشیدن چوب باریک روی تخته خاکسترداغی ایجاد می‌شود. هنگامی که کمی از این خاکستر را مشاهده کردید به آرامی در آن‌ها بدمید تا آتش شما شکل گیرد.

۳.مته کمانی

روش مته کمانی یکی از کارآمدترین روش‌های درست کردن آتش از طریق اصطکاک است، زیرا دراین روش شما می‌توانید درطول انجام آن سرعت و فشار لازم برای درست کردن آتش را نگهداری کنید. وسایل مورد نیاز برای این کار اضافه بر تخته آتش و چوب باریک و بلند، یک کمان و یک تکه سنگ یا چوب کوچک است.

این تکه سنگ یا چوب کوچک برای ایجاد فشار روی انتهای چوب باریک ما است، البته چنانچه از چوب استفاده می‌کنید تلاش کنید نمونه‌ای را انتخاب کنید که از چوب باریک و بلندتان سخت‌تر باشد. و اینکه چنانچه چوبی با عصاره درخت باشد انتخاب مناسبی است زیرا سبب می‌شود که حرکت بین تکه چوب کوچک و چوب باریک و بلندتان راحت‌تر شود.

ساختن کمان: طول این کمان باید اندازه‌ی بازوی شما باشد. یک تکه چوب قابل انعطاف که کمی هم منحنی شکل است را پیدا کنید. بند مورد استفاده در کمان می‌تواند از هرچیزی باشد بند کفش، طناب یا چیزی مشابه به این‌ها. فقط چیزی را انتخاب کنید که پاره نشود. پس از آن آن‌را به دوسر چوب خود ببندید. کمان شما آماده است.چند راه مؤثر برای درست کردن آتش بی استفاده از کبریت


تخته آتش خود را آماده کنید، یک گودی بهشکل v درآن ایجاد کنید، و در زیرآن برگ‌های خشک یا علف یا خاروخاشاک خود را قراردهید. چوب باریک و بلند خود را در وسط طناب کمان (زه کمان) قراردهید و طناب را به دور آن بپیچید. حالا یک سمت چوب باریک خود را در شیار قرار دهید و تکه سنگ را روی سر دیگر آن گذاشته و فشار دهید. حال کمان را به سمت جلو و عقب بکشید، شما در واقع یک دریل مکانیکی ابتدایی ساخته‌اید. در این حالت باید چوب بلند و باریک شما به سرعت حرکت کند. حرکت خود را تا جایی ادامه دهید که یک خاکستر داغ نمایان شود. پس از آن این خاکستر را به محل درست کردن آتش خود( مشتی از پوست یا برگ درختان یا چوب‌‌هایی که برای درست کردن آتش اصلی جمع‌آوری کردید) منتقل کنید و باآرامی در آن بدمید تا آتش درست شود.

۴. سنگ چخماق (سنگ آتش‌زنه) و فولاد

این روش نیز قدیمی است . ایده‌ی خیلی خوبی است که همواره هنگام رفتن به پیک نیک یک سنگ چخماق و فولاد همراه داشته باشید. کبریت‌ها ممکن است در اثر رطوبت کاملا بی استفاده شوند ولی با زدن فولاد به یک سنگ چخماق خوب می‌توانید برای درست کردن آتش جرقه ایجاد کنید.

حتی چنانچه در شرایطی بودید که سنگ چخماق و فولاد نداشتید می‌توانید از کوارتز (سنگ شنی محتوی کوارتز) و فولاد چاقوی جیبی استفاده کنید. هم چنین شما به کمی زغال که از پارچه درست شده نیاز دارید. این زغال جرقه را می‌گیرد و بی آتش گرفتن می‌سوزد. چنانچه زغال پارچه نداشتید. یک تکه گیاه قارچی یا گیاه توس نیز مناسب است.چند راه مؤثر برای درست کردن آتش بی استفاده از کبریت


تکه سنگ را بین انگشت شصت و اشاره خود بگیرید، مطمئن شوید در حدود ۴ تا ۵ سانتی‌متر از لبه آن پیدا باشد. زغال پارچه را نیز بین شصت و سنگ قرار دهید. حالا با استفاده از فولادی که دارید مثلا انتهای چاقوی جیبی خود چندین بار به سنگ ضربه بزنید تا جرقه ایجاد شده و به زغال پارچه منتقل و درخشان شود، پس از آن این زغال را میان موادی که برای درست کردن آتش آماده کرده بودید قرار دهید. به آرامی در آن بدمید تا شعله ور شود.

روش‌های درست کردن آتش با عدسی

روش‌‌های درست کردن آتش با استفاده از عدسی به مراتب آسان‌تر از روش‌های اصطکاکی هستند که در ادامه تعدادی را برایتان بیان می‌کنیم:

۵. روش سنتی استفاده از ذره‌بین

برای درست کردن آتش در این روش تمام چیزی که نیاز دارید یک نوع عدسی است، برای متمرکز کردن نورخورشید در یک نقطه. ذره‌بین، شیشه عینک و لنز دوربین شکاری همگی مناسب هستند. چنانچه کمی آب هم به این شیشه‌ها اضافه کنید، می‌توانید پرتو نور را افزایش دهید. گوشه‌ی عدسی را به جهت متمرکزکردن نورخورشید در یک نقطه در مقابل آن بگیرید، و برگ خشک و خار و خاشاک را در زیر همین نقطه قرار دهید. شما به زودی یک آتش خواهید داشت.چند راه مؤثر برای درست کردن آتش بی استفاده از کبریت


تنها ایراد این روش این است که فقط زمانی کاربرد دارد که شما نورخورشید دارید. در هوای ابری و در هنگام شب هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.

اما به علاوه روش معمول، ۳ روش غیر معمولی و شاید عجیب را در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد:

۶. بادکنکچند راه مؤثر برای درست کردن آتش بی استفاده از کبریت


با پرکردن بادکنک بوسیله‌ی آب می‌توانید این وسیله‌ی معمولی را به یک عدسی تولید آتش تبدیل کنید.

بادکنک را از آب پرکرده و سر آن را محکم ببندید. البته تا حد امکان بادکنک به فرم دایره باشد، هم چنین از باد کردن بیش از حد آن بپرهیزید که سبب انحراف نقطه‌ی کانونی اشعه‌ی خورشید می‌شود ( درواقع فاصله‌ی کانونی افزایش می‌یابد و در محل مورد نظر شما ایجاد نمی‌شود). بادکنک را به داخل فشار دهید تا به شکلی برسید که یک دایره از نور برای شما ایجاد کند. البته مدنظر داشته باشید که بادکنک دارای فاصله کانونی کوتاهتری نسبت به عدسی است پس آن ها را خیلی دورتر از مواد اشتعال‌زای خود نگیرید ۳ تا ۴ سانتی‌متر کافیست.

۷. آتش از یخچند راه مؤثر برای درست کردن آتش بی استفاده از کبریت


درست کردن آتش از یخ فقط در حد آزمایشات و تئوری‌های کلیشه‌ای مدرسه نیست، بلکه شما می‌توانید از یخ آتش درست کنید. تمام چیزی که نیاز دارید یک تکه یخ به فرم عدسی است. این روش برای پیک نیک‌های زمستانی مناسب است.چند راه مؤثر برای درست کردن آتش بی استفاده از کبریت


برای انجام آن شما به یک یخ شفاف و تمیز نیاز دارید، چنانچه تکه یخ شما تیره یا دارای ناخالصی‌هایی باشد برای این روش مناسب نیست. بهترین راه برای تهیه یک تکه یخ شفاف و تمیز این است که یک کاسه، فنجان یا ظرفی ساخته شده از فویل را ازآب تمیز دریاچه یا چشمه یا برف آب شده پر کنید و اجازه دهید تا یخ بزند. البته برای این روش یخ شما باید حداقل ۴ سانتی‌متر ضخامت داشته باشد. بعد از آماده شدن یخ باچاقو آن‌را به فرم عدسی دربیاورید. به یاد داشته باشید عدسی‌ها درمرکز دارای ضخامت بیشتری نسبت به لبه‌ها هستند.

بعد ازفرم دادن یخ آن را با دستان خود جلا دهید، حرارت دست‌ها برای صاف شدن سطح یخ مناسب هستند. پس از آن لبه یخ خود را در مقابل نورخورشید بگیرید، یخ همانند عدسی عمل میکند و نور در یک نقطه متمرکز کرده و سبب ایجاد آتش در برگ هایی میشود که در زیر آن هستند.

۸. قوطی نوشابه و شکلات

تمامی چیزی که در این روش نیاز دارید یک قوطی نوشابه و یک تخته شکلات و یک روز آفتابی است. بسته‌ی شکلات را باز کرده و به ته قوطی نوشابه بمالید. شکلات همانند جلادهنده عمل کرده و ته قوطی را همانند آینه درخشان می‌کند. چنانچه شکلات به همراه ندارید خمیردندان نیز همین کار را می‌کند.چند راه مؤثر برای درست کردن آتش بی استفاده از کبریت


پس از جلا دادن انتهای قوطی، چیزی که شما دارید که آینه سهمی شکل است که نورخورشید با برخورد به آن منعکس میشود و شما باید در مسیر انعکاس آن کمی برگ خشک یا چیزی مشابه به این را بگیرید، بعد از چند ثانیه شما یه شعله آتش خواهید داشت.چند راه مؤثر برای درست کردن آتش بی استفاده از کبریت


البته شاید این که شما در یک ناکجاآباد یا در یک شرایط اضطراری یک قوطی نوشابه و یک بسته شکلات داشته باشید کمی دور از ذهن باشد، ولی به هرحال روش جالبی است.

۹. باتر‌ی‌ها و سیم ظرفشویی

مانند روش قوطی نوشابه تصور این که شما در موقعیتی کبریت ندارید ولی سیم طرفشویی و باطری همراهتان است کمی سخت است، با این وجود دانستن این روش نیز جالب و شاید هم کارآمد باشد.چند راه مؤثر برای درست کردن آتش بی استفاده از کبریت


شما به سیم ظرفشویی با حدود ۱۳ سانتی متر درازا و یک و نیم سانتی متر عرض نیاز دارید. سیم را در یک دست گرفته و باطری را در دست دیگر خود قرار دهید ( باطری ۹ ولتی مناسب‌تر است)، سر دارای contacts آن‌را به سیم ظرفشویی بمالید. سیم آغاز به درخشان شدن و سوختن می‌کند پس از آن به آرامی در آن بدمید. این مشعل را به برگ‌های خشک، چوب‌ها و مواداشتعال‌زای خود منتقل کنید. ولی به خاطر داشته باشید که شعله‌ی ایجاد شده از سیم ظرفشویی خیلی زود خاموش می‌شود پس زمان را از دست ندهید.

امیدواریم این مقاله دیتاسرا برای شما مفید واقع شود و روزی یکی از این روشهای مطرح شده به یاری شما بیاید.
ناحیه کاربری

فرمت ایمیل صحیح نمی باشد. ایمیل خود را وارد نمایید.

رمز عبور خود را وارد نمایید.

گزیده ها
مجله اینترنتی دیتاسرا
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه نرم افزاری دیتاسرا می باشد.
Copyright © 2018