مجله اینترنتی دیتاسرا
امروز سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به دلیل یک طالع بینی! (+عکس)

از میانمار چه می‌دانید؟ حتماً چیزهایی در اخبار شنیده‌اید. ولی هیچ تلاش کرده‌اید نزدیک‌تر بیایید و از چند و چون اوضاع آن با خبر شوید؟ با دیتاسرا همراه باشید تا شما را به پایتخت میانمار ببریم و کمی در آن گردش کنیم.

اگر دولت ما یک مرتبه تصمیم می‌گرفت پایتخت را از تهران به شهر دیگری همانند دامغان تغییر دهد، مردم چه فکر می‌کردند؟ حالا چنانچه تمام این کارها را به خاطر حرف یک طالع‌بین انجام می‌دادند چه؟ قضیه بهتر می‌شد یا بدتر؟ خب خوشبختانه شهروندان ما نیاز نیست به چنین مساله‌ای فکر کنند. ولی مردم میانمار عجیب و غریب‌ترین موقعیت ممکن را با انجام کار مشابهی توسط دولت‌شان از سر گذراندند.جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


پایتخت جدید یعنی شهر نایپیداو غافلگیری بزرگ دولت میانمار (برمه‌ی سابق) برای مردم دنیا و البته مردم خود این کشور بود. برای آنکه به صورت پنهانی این شهر را در عمق جنگلی در مناطق مرکزی کشور بسازند، ۲۵ پیمانکار مشغول کار شدند.جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


این شهر تا این‌جای کار شش برابر بزرگ‌تر از شهر نیویورک است و بنابر گزارش های رسیده، قرار است بزرگ‌تر از این هم بشود.

صدها میلیون دلار برای ساختن و بازگشایی سریع این شهر در پاییز ۲۰۰۵ هزینه شده است.جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


اما فقط ۱۰ درصد از ساختمان‌هایش توسط ساکنینی پر شده است.

غربی‌های اندکی که از این شهر بازدید کرده‌اند، معتقدند که بیشتر مشابه به بازی‌های کامپیوتری پسا‌-رستاخیزی است و در بیشتر اوقات تنها کسانی که در عمل می‌توان در خیابان‌ها دید، رفتگران هستند.جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


نایپیداو، خیابان‌های فراوانی دارد. در نتیجه نگران رفتگران نباشید. سرشان به اندازه‌ی کافی شلوغ است. هر کدام از خیابان‌ها عرضی با حدود ۲۰ مسیر دارند. معمولاً خیلی به ندرت ممکن است در این شهر هرگز ترافیکی دیده شود. مگر این که ماشین‌های دولتی که بعضا عبور و مرور می‌کنند را به حساب بیاوریم. خب البته هم این خیابان‌ها را برای استفاده‌ی روزمره‌ی مردم نساخته‌اند. بلکه بیشتر برای خاطر این که هواپیماها بتوانند به سادگی بر روی آن ها فرود بیایند ساخته شده‌اند. مسئولان دولت می‌خواهند حتماً مطمئن باشند که در صورت هر گونه نا آرامی در سطح شهر قادر به پرواز به مکان دیگری هستند.جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


هر طور که حساب کنیم، این کلان شهر تازه می‌تواند جمعیت پنجاه میلیونی میانمار را در خود جای دهد.

اما فقط یک میلیون نفر از این مردم در پایتخت زندگی می‌کنند که البته احتمالاً همگی مستخدمین دولت هستند.جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


دولت میانمار تمامی کارمندانش را وادار به نقل مکان به این شهر کرده است.

هر کسی که از بین این افراد از این قانون سرپیچی کرده و مایل باشد تا در شهر خودش یعنی پایتخت سابق میانمار ؛یانگون، بماند، با مجازاتی بیشتر از از دست دادن شغلش مواجه خواهد شد. دولت جریمه‌های سنگین و حکم زندان برای هر کسی که با این کشتی نوی بوروکراتیک همراه نشود در نظر گرفته است.جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


از آنجایی که هیچ مدرسه یا مکان‌های رفاهی در زمان اولین موج مهاجرت وابستگان دولت و خانواده‌هایشان در این شهر وجود نداشت، طبیعی است که بیشتر مردم تمایل دارند در همان پایتخت سابق باقی بمانند.جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


این مساله که دولت قول داده بود به شهروندان شهر جدید بسته به درجه‌شان در دولت و شغلی که داشتند خانه‌هایی اختصاص دهید، تاثیری در ایجاد شوق مهاجرت در دل این گروه از مردم نداشت.

هر چه دردولت مقام بالاتری داشته باشید، خانه‌ی بزرگ‌تری گیرتان می‌آید و هرچه مقام پایین‌تری داشته باشید، طبیعتا خانه‌ی کوچکتری.جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


بسته به شکل سقف خانه‌ی هرکسی، می‌توانید از رتبه و محل خدمت او آگاه شوید.

به عنوان مثال مستخدمین اداره‌ی سلامت، خانه‌هایی با سقف‌های آبی دارند و مستخدمین اداره‌ی کشاورزی، خانه‌هایی با سقف‌های سبز.جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


اما ازحق نگذریم، درتمام نقاط شهر، اینترنت مجانی حاضر و آماده است.

می‌توان گفت که اینجا تنها نقطه در میانمار است که اینترنت معقولی دارد. و از سال ۲۰۱۱ به بعد، ساکنان این شهر می‌توانند بدون این که نگران چک شدن آنچه در اینترنت جستجو می‌کنند توسط دولت باشند، از آن استفاده کنند.جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


با وجود این‌که گردهمایی‌های بین‌المملی فراوانی در شهر نایپیداو از زمان تاسیس‌اش برگزار شده است، ولی خیلی کم پیش آمده است که خارجی‌ها در این شهر اقامت کنند.

کارکنان خدمات اجتماعی بین‌المللی معمولاً به سرعت با هواپیما یا اتوبوس ازکشور خارج می‌شوند. لابد به خاطر این‌ که بیش از آن که می‌توانستند تصور کنند، از ماندن در قوانین عجیب و غریب شهر وحشت‌زده شده‌اند.جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


دولت میانمار نقطه‌ای دور افتاده از شهر را بعنوان هتل برای اقامت کنندگان بین‌المللی در نظر گرفته است تا از آن ها سود ببرد که البته چندان موفق نبوده است.

قطعا شگفت‌زده نخواهید شد که بگوییم سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این پایتخت تازه و اساسا خود میانمار، با احتیاط عمل می‌کنند. با وجود اینکه دولت جدیدا فضای باز اظهار کرده است ولی هنوز این کشور شهرت بالایی در رابطه با خشونت‌های ضد انسانی داشته و خیلی بیشتر از هر جای دیگری با کره‌ی شمالی راحت است!جابجایی پایتخت کشور میانمار تنها به سبب یک طالع بینی! (+عکس)


حتما همگی موافقیم که این موضوع که دولت میانمار برای پروژه‌ی بیهوده‌ی جا به جایی پایتختش از یک طالع‌بین پیروی کرده است، کمکی به سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی در این کشور نمی‌کند.

بله. تمام این برنامه‌ی جا به جایی پایتخت، به این علت بود که یک طالع‌بین ادعا کرده بود که پایتخت قبلی این کشور توسط تاخت و تاز نیرو‌های آبزی مورد هجوم واقع خواهد شد. این بود که آژیر خطر نواخته شد، پایتختی جدید به سرعت شکل گرفت و دولت تمام تلاشش را کرد که تا پیش از زمان مقرر شده توسط طالع‌بین، هر کس که نیاز است را به این پایتخت جدید منتقل کند.
ناحیه کاربری

فرمت ایمیل صحیح نمی باشد. ایمیل خود را وارد نمایید.

رمز عبور خود را وارد نمایید.

گزیده ها
مجله اینترنتی دیتاسرا
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه نرم افزاری دیتاسرا می باشد.
Copyright © 2018