مجله اینترنتی دیتاسرا
امروز سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

نحوه مراقبت از تلفن همراه و سایر وسایل دیجیتال در برابر با رطوبت و خیس شدن زمان درج مطلب
۱۳۹۴/۶/۲۸

تلفن همراه، GPS، پیام‌رسان ماهواره‌ای، رادیو، بی‌سیم و … برای کسانی که زیاد در طبیعت و محیط‌های باز سفر می‌کنند به نوعی ابزار الزامی برای زنده ماندن هستند. البته دوربین، پخش‌کننده‌‌های موسیقی و تبلت‌ها نیز برای لذت‌ بردن از ماجراجوییمان مفیدند. ولی گاهی مادر طبیعت با ما شوخی‌های خطرناک و گرانی‌ می‌کند. ممکن است با طوفان و باران وسایلمان مرطوب و خراب شوند یا به هر دلیلی ضربه بخورند. با دیتاسرا همراه باشید تا با چند ترفند و ابزار جهت حفاظت از این وسیله‌ها آشنا شویم.

محافظ‌های مفید

کیسه‌های پلاستیکی زیپ دار غذا ( زیپ کیپ)

فقط با صرف کمی پول خرد، یک کیسه‌ی پلاستیکی زیپ‌دار غذا می‌تواند در نقش یک محافظ ارزان و در‌دسترس جهت حفاظت در برابر باران سبک و قطرات آب پاشیده شده ظاهر شود. صفحه‌های لمسی معمولاً از پشت این لایه‌های پلاستیکی کار می‌کنند. البته به خاطر داشته باشید که این لایه‌ها به سبب کاملا شفاف نبودنشان تصویر را کمی محو منعکس می‌کنند.

جلد‌های لطیف و نرم

این جلد‌ها که اندازه‌ی آن ها برای خیلی از وسیله‌های دیجیتال مناسب است ( گاهی در اندازه‌های مختلف در بازار موجودند)، حفاظت بیشتری را نسبت به کیسه‌های پلاستیکی در برابر آب دارند; از جمله غوطه ور شدن.

جنس و شفافیت سطح آن ها باعث می‌شود راحت‌تر از صفحات لمسی استفاده کنید و حتی از پشت آن ها عکس بگیرید. بعضی از مدل‌های آن ها حتی دارای جیب ضد آب هدفن، قسمتی برای ماندن بر روی آب، گردن‌آویز و … هستند.قاب‌ و جلد تلفن هوشمند

این قاب‌ها که برای هر مدل به صورت جدا ساخته شده، از تلفن عزیز شما در برابر آسیب‌های ناشی از خش افتادن، زمین خوردن و ضربات خفیف حفاظت می‌کند.

امتیاز این محافظ‌ها این است که صفحه‌ی لمسی، دکمه‌ها و پورت‌ها در دسترس‌ هستند. برخی از مدل‌ها بخش‌هایی برای حفاظت در برابر ضربات سنگین‌تر نیز دارند.

جلد‌ها و جعبه‌های سخت

این جعبه‌های ضد آب تقریبا در برابر همه چیز مقاومند. درون بعضی از آن‌ها جایگاه مختص وسایل خاص تعبیه شده است.

این نوع محافظ‌ها برای انبار کردن و البته حمل‌ و نقل وسایل شکستنی و الکترونیکی ایده‌آل هستند ولی توقع دسترسی سریع و آسان به وسایلتان را نداشته باشید. بر اساس گفته‌ی کیسی شرمن که فردی باتجربه در این زمینه است، آسیب‌ها معمولا به سبب ضربه، آب و گرد و خاک به وجود می‌آیند.

– موبایل شما به احتمال زیاد حساس‌ترین و ضروری‌ترین وسیله‌ای است که نیاز به حفاظت دارد.

برای حفاظت در برابر این آسیب‌ها بهترین گزینه قاب و جلد‌هایی است که که مختص وسیله‌ی شما طراحی شده‌اند.

این تولیدات به شما یاری خواهد کرد وسایل خود را در برابر باران، ضربه، شن و ماسه، برف و … حفاظت کنید در حالی که به تمام امکانات‌ آن‌ها دسترسی کامل دارید.

توصیه‌هایی از سوی افراد باتجربه

حتی میزان کمی رطوبت می‌تواند فاجعه‌ساز باشد

دان سیلوربرگ، عکاس طبیعت توصیه می‌کند، مطمئن شوید به محض رسیدن به خانه به طور کامل تمامی وسایل خود را خشک کنید.

وی هم چنین توصیه می‌کند در هنگامی که دما یا رطوبت به طور ناگهانی افزایش می‌یابد، از استفاده از وسایل خود امتناع کنید چراکه این شرایط باعث ایجاد مه و شبنم بر روی وسایل می‌شود. وضعیت‌هایی مثل زمان ورود به ساختمان بعد از اسکی یا زمان خروج از اتاق‌های کولر‌دار به محیط‌های شرجی.

آستین‌های ضد آب

جوئل اورتر توصیه می‌کند می‌توانید از آستین‌های مجزای ضد آب بهره ببرید.

– حتی هنگامی که احتمال می‌دهید تلفن‌تان مرطوب شود، می‌توانید آن را زیر آستین برده و از آن استفاده کنید یا تماس بگیرید.( چنانچه جنس آستین شفاف باشد)

ابزار ضد آب

جوئل هم چنین معتقد است گاهی می‌‌توان از تجهیزات الکترونیکی ضد‌‌آب استفاده کرد.

خود جوئل برای بسیاری از موقعیت‌ها ابزار ضد آب و ضربه را توصیه می‌کند. وی دوربین اکشن ضد‌آب تهیه کرده‌که کمی گرانتر است ولی می‌توان تصاویر قشنگی زیر آب گرفت.

گوشی خود را همواره در جیب‌های زیپ‌دار نگه دارید

نگه‌داشتن گوشی در جیب‌های زیپ‌دار لباس، وقتی پیرامون آب هستید توصیه می‌شود. حتی برای تماس گرفتن می‌توان از هدفون استفاده کرد چراکه هم باعث می‌شود گوشی درون جیب بماند و هم دست برای کار‌های دیگر مثل ماهی‌گیری آزاد باشد.

چند توصیه‌ی کوتاه

. در روز‌های گرم و آفتابی گوشی خود را در سایه نگه دارید چراکه بسیاری از ابزار الکترونیکی چنانچه در معرض گرمای طولانی مدت قرار گیرند، آسیب می‌بینند.

. هنگامی که در اردوگاه هستید تمامی ابزار الکترونیکی خود را به صورت مرتب در یک مکان امن نگه دارید. مثل جعبه‌های خنک کننده‌ی خشک و تمیز.

. چنانچه ابزارتان مرطوب شدند هرگز تا خشک شدن کامل روشن‌شان نکنید. قرار دادن آن ها در ظرف برنج خشک یا ژل سیلیکا به خروج رطوبت و خشک شدنشان یاری می‌کند.

اگر توانستید با موفقیت ابزارتان را خشک کرده و روشن کنید، به محض روشن شدنش از اطلاعات و فایل‌ها پیشتیبان بگیرید چراکه ممکن است آسیب به سبب خوردگی بعد از مدتی به وجود آید.

اگر وسیله‌ی الکترونیکی شما روی شن یا خاک خشک افتاد، چند دمش هوای فشرده از یک قوطی یا وسیله‌ی مشابه، یاری زیادی به پاک شدن آن خواهد کرد.

نظر شما چیست؟ تجارب خود را با دوستان‌تان در دیتاسرا به اشتراک بگذارید.

منبع: www.rei.com


ناحیه کاربری

فرمت ایمیل صحیح نمی باشد. ایمیل خود را وارد نمایید.

رمز عبور خود را وارد نمایید.

گزیده ها
مجله اینترنتی دیتاسرا
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه نرم افزاری دیتاسرا می باشد.
Copyright © 2018