مجله اینترنتی دیتاسرا
امروز دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵

رتبه بندی کشور ها بر اساس میزان رضایتمندی افراد از زندگی زمان درج مطلب
۱۳۹۴/۹/۴

شاید خیلی ها از موقعیت کشوری که در آن زندگی می‌کنند راضی نباشند، یا شاید هم برعکس،بسیار از شرایط راضی باشند. انسان‌های بسیاری وجود دارند که آرزو می‌کنند کاش جای دیگری از این کره خاکی به دنیا می‌آمدند و انسان‌های بسیاری خدا را شکر می‌کنند که در جای درستی زاده شده‌اند.

اگر شما نیز حتی یک‌بار به این موارد فکر کرده‌اید و یا می‌-خواهید بدانید کشوری که در آن هستید تا چه حد برای زندگی کردن مناسب است با ادامه این مطلب در دیتاسرا همراه شوید.

و باز هم کشورهای نوردیک (نوردیک به مجموع کشورهای شمال اروپا (اسکاندیناوی) و اقیانوس اطلس که دارای قرابت فرهنگی خیلی هستند اطلاق می‌گردد.) صدرنشین فهرست «بهترین کشورهای دنیا برای زندگی» شدند؛ ولی قبل از این که بقیه مردم دنیا به این موضوع حسودی کنند باید گفت که کارشناسان اخطار داده‌اند، کشورهای نوردیک خیلی هم نباید خیالشان از جایگاهی که در صدر جدول به دست آورده‌اند، راحت باشد.رتبه بندی کشور ها بر طبق میزان رضایتمندی زندگی


موسسه لگاتوم که در انگلستان مستقر است به‌ تازگی یک فهرست از بهترین کشورهای جهان را براساس «رفاه» منتشر کرده است. در این فهرست ۱۴۲ کشور براساس ۸۹ متغیر بررسی شده‌اند. این متغیرها در ۶ قسمت اصلی «اقتصاد»، «کارآفرینی و فرصت‌ها»، «نظام حکومتی»، «آموزش»، «سلامت»، «ایمنی و امنیت»، «آزادی‌های شخصی» و «سرمایه‌های اجتماعی» طبقه‌بندی شده‌اند.

کشورهای اسکاندیناوی (شبه جزیره‌ای در شمال اروپا و دربرگیرنده ۳ کشور سوئد، نروژ و دانمارک) در صدر جدول قرار دارند، اگرچه سایر رقبا با مغایرت کمی آن‌ها را تعقیب می‌کنند.

نروژ برای هفتمین بار پی‌درپی در صدر جدول قرار گرفت و عنوان «بهترین کشور برای زندگی» در کل جهان را به خود اختصاص داد. این کشور در بسیاری از متغیرها صدرنشین بود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موضوعاتی چون «اعتماد به دیگران»، «رضایت ناشی از آزادی انتخاب»، «آزادی‌های مدنی و انتخاب آزاد» و «رضایت ناشی از استاندارهای زندگی» اشاره کرد.

دانمارک و سوئد هم به ترتیب رتبه‌های سوم و پنجم را به خود اختصاص دادند. هم چنین کشورهای فنلاند رتبه نهم و ایسلند رتبه دوازدهم را به دست آوردند.

البته شرکتی که این تحقیق را انجام داده است به این موضوع اشاره می‌کند که در برخی از موارد کشورهای نوردیک باید سعی بیشتری بکنند. به‌طور مثال در قسمت اقتصادی به اندازه کشورهای پیشرفته جهان موفق عمل نکرده‌اند.

در بین ۲۰ کشور برتر این لیست، فنلاند و ایسلند تنها کشورهایی بودند که در فهرست ۳۰ کشور برتر در قسمت «اقتصادی» جای نداشتند و از لحاظ اقتصادی رتبه هر ۳ کشور نروژ، سوئد و فنلاند طی سال‌های اخیر سقوط کرده است. بهترین اقتصاد به سنگاپور تعلق دارد که در رده‌بندی کلی رتبه هفدهم را به خود اختصاص داده است. این شهر – کشور توانسته است در مجموع رتبه قابل قبولی را به دست بیاورد و در تمام بخش‌ها به جز «آزادی‌های شخصی» و «سرمایه اجتماعی» بین ۱۵ کشور برتر دنیا قرار بگیرد.

چین کشوری ثروتمند ولی نه مناسب برای زندگیرتبه بندی کشور ها بر طبق میزان رضایتمندی زندگی


کشور چین هم در رده‌بندی اقتصادی رتبه سوم را به خود اختصاص داد اما در فهرست کلی نتوانست رتبه‌ای بهتر از پنجاه و دوم را به دست بیاورد. هم چنین این کشور در قسمت «ایمنی و امنیت» رتبه صدم را در بین ۱۲۰ کشور دنیا به خود اختصاص داد.

«ناتان گامسر» که مدیر پروژه تدوین فهرست کشورهای ایده‌آل دنیا برای زندگی بوده است، در طول مراسم رونمایی از آن گفت: فهرست کشورهای ایده‌آل دنیا می‌تواند جوابی به یک مشکل باشد. روش‌های سنتی که ما برای اندازه‌گیری میزان موفقیت یک کشور در نظر می‌گرفتیم خیلی ناکارآمد بود. با وجود این که ثروت و سرمایه عناصر مهمی قلمداد می‌شوند ولی کل رمان را تشکیل نمی‌دهند.

اندونزی رو به رشدترین کشور در این فهرست لقب گرفت چون در طول هفت پارسال ۲۱ پله صعود کرده است. این کشور امسال توانسته است به رده شصت و نهم دست پیدا کند. این بیشترین میزان پیشرفت در بین تمامی کشورهای حاضر در این لیست است.

دنیا روزبه‌روز خطرناک‌تر می‌شودرتبه بندی کشور ها بر طبق میزان رضایتمندی زندگی


موضوع دیگری که در این فهرست سالانه به چشم می‌آید این است که دنیا از اولین سالی که این فهرست تدوین شده است، یعنی سال ۲۰۰۹ به‌ طور منظم ناامن‌تر می‌شود. آفریقا و خاورمیانه در قسمت «امنیت و ایمنی» با چالشی جدی روبرو هستند. جمهوری دموکراتیک کنگو، افغانستان و سوریه خطرناک‌ترین کشورهای دنیا لقب گرفتند و رتبه کلی آن‌ها به ترتیب ۱۳۷، ۱۴۱ و ۱۳۶ است.

کشور ایالات‌متحده آمریکا (که در رده‌بندی کلی در رتبه ۱۱ قرار گرفت) ناامن‌ترین کشور در بین کشورهای صدرنشین است و در قسمت «ایمنی و امنیت» رتبه ۳۳ را به خود اختصاص داده است.

گزارش‌ها این موضوع را حکایت می‌کنند که ایالات‌متحده آمریکا تنها کشور غربی است که با نمره ۳ از ۵ به خاطر «خشونت‌های ناشی از سیاست‌های دولتی» خود رنج می‌کشد. این نمره به نسبت بد باعث شده است تا نام این کشور در کنار کشورهایی چون ونزوئلا، جمهوری دومینیکن و السالوادور قرار بگیرد. هم چنین در این رده‌بندی بیان شده است که براساس گزارش‌های سازمان عفو بین‌الملل، کشور آمریکا در حوزه «خشونت‌های سیاسی» با کشوری همانند عربستان سعودی در یک رده قرار دارد. در سوی دیگر هنگ‌کنگ موفق شد تا برای سومین سال پی‌درپی عنوان امن‌ترین کشور دنیا را به خود اختصاص دهد.

بهترین کشورهای دنیا برای زندگی

نروژ توانست بار دیگر رتبه اول را به خود اختصاص دهد.رتبه بندی کشور ها بر طبق میزان رضایتمندی زندگی


۱- نروژ

۲- سوئیس

۳-دانمارک

۴-نیوزیلند

۵-سوئد

۶-کانادا

۷-استرالیا

۸-هلند

۹-فنلاند

۱۰-ایرلند

بدترین کشورهای دنیا برای زندگی

در این فهرست جمهوری آفریقای مرکزی به‌ عنوان بدترین کشور برای زندگی معرفی شد.رتبه بندی کشور ها بر طبق میزان رضایتمندی زندگی


۱۴۲- جمهوری آفریقای مرکزی

۱۴۱- افغانستان

۱۴۰- هائیتی

۱۳۹- چاد

۱۳۸-بوروندی

۱۳۷-جمهوری دموکراتیک کنگو

۱۳۶-سوریه

۱۳۵-یمن

۱۳۴-سودان

۱۳۳-آنگولا

پیش‌تر در این مقاله دیتاسرا گفته شد که برای تهیه فهرست کشورهای ایده‌آل دنیا برای زندگی ۸ قسمت اصلی در نظر گرفته شده است. در ادامه می‌توانید بهترین و بدترین کشورهای دنیا را به صورت جداگانه در هر یک از این ۸ قسمت مشاهده کنید:رتبه بندی کشور ها بر طبق میزان رضایتمندی زندگی


اقتصاد

بهترین: سنگاپور

بدترین: لیبریا

کارآفرینی و فرصت‌ها

بهترین: سوئد

بدترین: جمهوری آفریقای مرکزی

نظام حکومتی

بهترین: سوئیس

بدترین: افغانستان

آموزش

بهترین: استرالیا

بدترین: جمهوری آفریقای مرکزی

سلامت

بهترین: آمریکا

بدترین: جمهوری آفریقای مرکزی

ایمنی و امنیت

بهترین: هنگ‌کنگ

بدترین: جمهوری دموکراتیک کنگو

آزادی‌های شخصی

بهترین: کانادا

بدترین: یمن

سرمایه اجتماعی

بهترین: نیوزیلند

بدترین: توگو
مطالب پیشنهادی

سفر به شهرهای فهرست میراث جهانی یونسکو، به معنای سفر و گشت و گذاری در دل تاریخ است. شهرهایی کوچک و دیدنی که در آنها، شکوه و غظمت تاریخ با امکانات و پیشرفت‌های امروزی زندگی بشر، در هم آمیخته‌اند. برای آشنایی با این شهرها، در ادامه با دیتاسرا همراه باشید.
[ ادامه مطلب ]

اغلب مردم وقتی به سفر می‌روند، افکارشان بیش از هر چیز دیگر معطوف جابجایی در مکان مثل قدم زدن در یک پارک یا گشت و گذار در اماکن گردشگری است. اما در این مطلب ما شما را به سفری در زمان دعوت می‌کنیم. این بار در قالب تصاویری سیاه و سفید، پیشرفت و شکوفایی یک کشور را در طول صدسال به تماشا خواهیم نشست.
[ ادامه مطلب ]

ساحل؛ میعادگاه عاشقان، مقصد گردشگران و محلی است که بیشتر مردم خاطرات خوشی را در کنار آن دارند اما شاید شما کمتر ساحلی را دیده باشید که به جای شن از سنگ تشکیل شده باشد. با ما در دیتاسرا همراه باشید تا چند ساحل سنگی زیبا در جهان را به شما معرفی کنیم.
[ ادامه مطلب ]

در توکیو موزه‌های عجیب و غریبی وجود دارد که شاید شهرت چندانی نداشته باشند اما بازدید از آن ها خیلی هیجان‌انگیز است. در صورتی که در مورد موزه‌های نا رایج و عجیب توکیو چیزی نمی‌دانید، همراه دیتاسرا بمانید و با ما به توکیو بیایید.

[ ادامه مطلب ]

می‌خواهیم سری بزنیم به ایستگاه‌های متروی تمام جهان. با دیتاسرا همراه باشید.

[ ادامه مطلب ]

فرض کنید صبح یک روز عادی که آماده می‌شوید تا از خانه بیرون بروید، مشاهده می‌کنید که روی تمام دیوارهای شهر نقاشی شده است. این ماجرایی است که در یکی از روستاهای تایوان توسط سه خواهر خوش‌ذوق اتفاق افتاده و با استقبال گسترده‌ای مواجه شده است. در ادامه با دیتاسرا همراه باشید.
[ ادامه مطلب ]

ناحیه کاربری

فرمت ایمیل صحیح نمی باشد. ایمیل خود را وارد نمایید.

رمز عبور خود را وارد نمایید.

گزیده ها
پرواز با اتومبیل پرنده: اتومبیل تی‌اف-ایکس مجوز پرواز گرفت
گزیده های پر بیننده ترین اخبار روز و هفته
جشن کریسمس در نقاط مختلف جهان (+عکس)
گزیده های وبگردی و اخبار جذاب
بازیافت ماشین های قدیمی به روشی نو!
گزیده های وبگردی و اخبار جذاب
لوکس ترین خودروهای دنیا در نمایشگاه اتومبیل لس آنجلس (+عکس)
گزیده های پر بیننده ترین اخبار روز و هفته
مجله اینترنتی دیتاسرا
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه نرم افزاری دیتاسرا می باشد.
Copyright © 2015