مجله اینترنتی دیتاسرا
امروز چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷

طراحی صفحات اتصال (Gusset) با روش نیروی یکنواخت

طراحی صفحات اتصال (Gusset) با روش نیروی یکنواخت

مقدمه: در سال ۱۹۹۱، گروه کاری AISC، روش نیروی یکنواخت (UFM) را به عنوان روش ارجح در تعیین نیروهای موجود در نقطه­ی اتصال اجزاء در لچکی (صفحه­ی اتصال)، صحه­گذاری نمود. از آن زمان این روش در نظام­نامه­ی سازه­های فولادی AISC ، گنجانده شده است. UFM روش استانداردی را جهت تعیین توزیع نیروی استاتیکی مجاز اقتصادی در اتصالات بادبندهای عمودی، ارائه می­کند. یکی از نقدهایی که به این روش وارد است اینست­که گاهی منجر به صفحات اتصال خیلی بزرگ یا با شکل غیرعادی می­شود. برای حل این محدودیت، طراحان به دنبال روش­های جایگزینی بوده­ اند.

این پژوهش نشان می­دهد که حذف یک قید هندسی غیرضروری از فرمولاسیون UFM منجر به آزادی بیشتر در هندسه­ی لچکی می­شود، درحالی­که کارایی­های این روش را نیز خواهد داشت. در این­جا یک فرمولاسیون جدید برای روش UFM ارائه شده است و نقاط ضعف و قوت سایر روش­های طراحی ارائه شده، بسط داده شده­اند.

۱- روش نیروی یکنواخت

روش نیروی یکنواخت از سال ۱۹۹۲ در نظام­نامه­ی سازه­های فولادی AISC گنجانده شده است. روش UFM در اصل توسط تورنتون (۱۹۹۱) و بر پایه­ی مشاهدات ریچارد (۱۹۸۶) ارائه شد. در روش مورد توافق UFM، توزیع نیروهای زیر تولید می­شود:

( جهت مطالعه متن کامل این قسمت فایل پیوست را دانلود نمایید. )

معمولا به منظور ارضای رابطه­ی بین α و β، طراح مجبور می­شود از یک صفحه­ی لچکی خیلی بزرگ یا با شکل غیرعادی، استفاده نماید. اعمال ممان­ها در نقطه­ی اشتراک اتصالات، جایگزینی برای این کار است. هیچ­کدام از این دو روش ایده­آل نیستند.

۲- جایگزینی برای روش نیروی یکنواخت

هرگونه جایگزین مناسب برای روش UFM باید این معیارها را ارضا نماید: (۱) باید روند واضحی را تدوین کند که رابطه­ی تعادل را ارضا کرده و با فرضیات اساسی که در طول تحلیل و طراحی اعضای اصلی در نظر گرفته شده­اند، مطابقت داشته باشد (مهم­ترین معیار)؛ (۲) از آن­جاکه روش UFM با بازه­ی وسیعی از هندسه­ها و شرایط مرزی مطابقت دارد، هر روش جایگزینی برای این روش نیز باید این خصوصیات را داشته باشد و (۳) این روش باید منجر به یک طراحی اقتصادی شود.

روش­های جایگزین متعددی برای روش UFM پیشنهاد شده­اند که مهم­ترین آن­ها عبارتست از روشKISS، روش نیروهای موازی و روش مشابه خرپا. در هیچ­کدام از این روش­ها، مشکل رابطه­ی بین α و β که در روش UFM وجود دارد، مطرح نمی­باشد. به بیان دیگر، این روش­ها را می­توان برای هر هندسه­ی لچکی، استفاده کرد و اجباری در استفاده از صفحات لچکی خیلی بزرگ و یا صفحات با شکل غیرعادی، وجود ندارد. نقاط ضعف و قوت این روش­ها، مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در تمام این مباحث، نقطه­ی کاری بادبند در تقاطع خط مرکزی تیر و ستون، فرض می­شود.

۲-۱ روش KISS

نام KISS (شکل ۱) از حروف اول کلمات عبارت "Keep it Simple Stupid" گرفته شده و چنان­چه از نام آن پیداست روش ساده­ای بوده و اثبات آن نیز خیلی ساده می­باشد، هرچند یک روش غیراقتصادی محسوب می­شود. این روش شامل  انتقال مستقیم تمام اجزای نیروی افقی بادبند به تیر از طریق اتصال تیر به لچکی و انتقال مستقیم تمام اجزای نیروی عمودی بادبند به ستون از طریق اتصال ستون به لچکی می­باشد. برای ارضای رابطه­ی تعادل، ممان­ها باید اعمال شوند. در اتصال تیر به لچکی، ممان برابر با Heb و در اتصال ستون به لچکی، ممان برابر با Vec می­باشد.

روش KISS دو معیار از بین سه معیار در نظر گرفته شده برای جایگزین­های مناسب روش UFM را ارضا می­کند. این روش، تعادل و نیز فرضیات مربوط به تحلیل و طراحی را ارضا می­کند و به صورت کلی قابل اعمال به تمام هندسه­ها و شرایط مرزی می­باشد. اما حضور ممان­های بزرگ در نقطه­ی اشتراک اتصالات، این روش را در عمل به یک روش غیراقتصادی تبدیل می­کند.

۲-۲  روش نیروهای موازی

در روش نیروهای موازی، که گاهی از آن تحت عنوان روش اجزاء نام برده می­شود (شکل۲)، عکس­العمل­های لچکی، در نقطه­ی اشتراک تیر و ستون به موازات نیروی بادبند فرض می­شود. از آن­جا که نیروها با یکدیگر موازی هستند، به وضوح در یک نقطه با هم تقاطع نخواهند داشت. بنابراین به منظور برقراری تعادل دورانی، دو انتخاب وجود دارد. یکی این­که اندازه­ی نیروهای موازی به گونه­ای تنظیم ­شود که نیروها در امتداد خط کاری بادبند با یکدیگر به تعادل برسند یا این­که ممان­ها در نقطه­ی اشتراک ستون­ و تیر به ترسیمه اضافه ­شوند. ممان­های اضافی، اگرچه از نظر اندازه کمتر از ممان­های روش KISS هستند، اما بر روی اقتصاد اتصال  تاثیر منفی می­گذارند.

در صورتی­که روش قبلی مورد استفاده قرار گیرد، تعادل دورانی تیر و ستون به صورت کلی ارضا نخواهد شد. یک اتصال ممانی باید در این صورت بین تیر و ستون اضافه شود. از آن­جایی­که این روش به صورت طبیعی یک اتصال جوش زمینه می­باشد، در اکثر نقاط کشور یک جایگزین غیراقتصادی محسوب می­شود.

در مورد قابلیت اعمال به گونه­های مختلفی از شرایط مرزی، روش نیروهای موازی دارای یک کمبود اساسی -می­باشد. از آن­جایی­که نیروها در نقطه­ی اتصال تیر به لچکی و نیز ستون به لچکی، موازی با نیروی بادبند فرض می­شوند، همواره یک جزء افقی در اتصال ستون به لچکی وجود دارد. هنگام ساخت شبکه­های ستونی[۱]، این مساله منجر به یک مشکل طراحی بزرگ می­شود، که معمولا با اضافه کردن یک سفت­کننده­ی ستون در محل اتصال، حل می­شود، اما از صرفه­ی اقتصادی روش می­کاهد.

روش نیروهای موازی تنها یکی از سه معیار مربوط به جایگزین مناسب برای روش UFM را ارضا می­کند. این روش، تعادل و همچنین فرضیات تحلیل و طراحی را ارضا می­کند، اما به اندازه­ی روش UFM اقتصادی نیست و همچنین برای اتصالات مربوط به شبکه­های ستونی مناسب نمی­باشد.

۲-۳ روش مشابه خرپا

روش مشابه خرپا (شکل ۳) با مدل کردن نیروهای نقطه­ی اشتراک اجزا به صورت گره­های پین­شده­ی خرپا در مرکز اتصال بادبند به لچکی، توزیع نیرویی بر روی لچکی را تعیین می­کند.­ روش مشابه خرپا مشکلی مشابه با مشکل روش نیروی موازی را در اتصال به شبکه­های ستونی ایجاد می­کند. به علاوه این روش می­تواند منجر به توزیع نیروی غیر طبیعی و غیراقتصادی شود. این مساله در شکل ۳ که در آن اتصال لچکی به ستون تنها مولفه­ی افقی به ستون اعمال می­کند، نشان داده شده است. معمولا به منظور برقراری تعادل، ممان­ها در تمام نقاط اشتراک در اتصالات، مورد نیاز می­باشند.

روش مشابه خرپا هیچ یک از معیارهای جایگزین مناسب روش UFM را ارضا نمی­کند.

( جهت مطالعه متن کامل این قسمت فایل پیوست را دانلود نمایید. )

۳ روش تعمیم ­یافته ­ی UFM

از آن­جایی­که هیچ­یک از روش­های جایگزین نامبرده شده نمی­توانند جواب بهتری از روش UFM ارائه دهند، بهتر است تنظیماتی بر فرمول­بندی روش UFM انجام شود تا برای لچکی­ها بهتر و عملی­تر باشد.

هدف از کاربرد روش UFM ، استخراج یک روش جهت دستیابی به توزیع نیروی استاتیکی قابل قبول بود که هیچ نوع ممانی در نقطه­ی اشتراک اجزاء در اتصالات ایجاد نکند و به بازه­ی وسیعی از هندسه­ها و شرایط مرزی قابل اعمال باشد. اما این روند شامل یک قید اضافی است که کاربرد آن را به صورت غیرضروری محدود می­کند. نیروی موجود در نقطه­ی اتصال لچکی به ستون، (جهت مطالعه متن کامل این قسمت فایل پیوست را دانلود نمایید) ، باید از نقطه­ای عبور کند که در فاصله­ی eb در بالای نقطه­ی کاری باشد.

از آن­جایی­که این مشکل در روش UFM شناسایی و درک شده است  و با حذف این قید، این مشکل قابل حل است، بهتر است این قید از این روش حذف شود. بدین منظور ابتدا باید مساله را تعریف کرد. اساسا سه جزء درگیر وجود دارد: تیر، ستون و لچکی. بادبند جزء این اجزا در نظر گرفته نمی­شود زیرا فرض می­شود که تنها نیروهای محوری را حمل می­کند و جزئی از سیستم نامعین نیست. هر کدام از این سه عضو تحت تاثیر سه نیرو قرار می­گیرند. به منظور حذف ممان­ها از محل نقاط اشتراک، نیروهای وارد بر هر جزء باید در یک نقطه­ی منفرد به هم برسند. این نقاط برخورد، تحت عنوان نقاط کنترلی شناخته می­شوند.

۳-۱ تیر

( جهت مطالعه متن کامل این قسمت فایل پیوست را دانلود نمایید. )

۳-۲ لچکی

( جهت مطالعه متن کامل این قسمت فایل پیوست را دانلود نمایید. )

۳-۳ ستون

( جهت مطالعه متن کامل این قسمت فایل پیوست را دانلود نمایید. )

۳-۴ توزیع نیرویی

با اعمال قیود هندسی مورد نیاز جهت حذف ممان­ها در تمام نقاط اشتراک اتصالات، نیروها در نقاط اشتراک قابل تعیین هستند. از آنجاکه ستون باید در تعادل باشد، این موارد را می­توان در نظر گرفت:

( جهت مطالعه متن کامل این قسمت فایل پیوست را دانلود نمایید. )

۳-۴-۱ ممان ستون

چه از فرمولاسیون اصلی و چه از فرمولاسیون جدید UFM ارائه شده در این مقاله استفاده شود، یک گرادیان ممان در ستون وجود خواهد داشت. با استفاده از فرمولاسیون اصلی، ممان در تقاطع خط میانی ستون و بالای ارتفاع فولادی( the top of steel elevation)، صفر خواهد بود. در فرمولاسیون جدید، ممان می­تواند در سطح مقطع ستون احاطه شده با اتصال، مثبت یا منفی باشد یا می­تواند در سطح مقطعی مشابه فرمولاسیون اصلی صفر باشد. در هر یک از این حالات، بیشترین ممانی که به ستون وارد می­شود را می­توان به این صورت تعیین نمود:

( جهت مطالعه متن کامل این قسمت فایل پیوست را دانلود نمایید. )

از آنجاکه انتخاب سطح مقطع ستون معمولا تحت تاثیر پدیده­ی کمانش کنترل می­شود و از کمانش ستون در در نزدیکی اتصال بادبند جلوگیری شده است، صرف نظر کردن از این ممان امری طبیعی می­باشد. به همین دلیل ممان داخلی ستون در نظام­نامه­ی سازه­ی فولادی AISC (AISC ۲۰۰۵) در بحث مربوط به UFM در نظر گرفته نشده است.

۳-۴-۲ یک مثال

نیروهای روی اتصال نشان داده شده در شکل ۷ به منظور نشان دادن فرمولاسیون جدید محاسبه شده­اند.

( جهت مطالعه متن کامل این قسمت فایل پیوست را دانلود نمایید. )

باید به این نکته توجه کرد که در این حالت عبارت Vb مقدار بسیار بزرگ­تری از مقدار به­دست آمده از روش UFM سنتی دارد. مشابه حالت UFM سنتی، برای دست­کاری توزیع نیروی عمودی، می­توان VbΔ را اعمال نمود. با مساوی قرار دادن VbΔ با ۱/۱۳ (kips)، توزیع نیروی عمودی مشابهی با مقدار استخراج شده از روش UFM، هنگامی­که تمام پارامترها به جز α ثابت نگه داشته شوند، تولید می­شود.

همان­طور که در جدول ۱ که مقایسه­ای بین روش UFM سنتی و UFM اصلاح شده را ارائه می­دهد، مشاهده می­شود، هریک را می­توان به گونه­ای اصلاح کرد که نتایج مشابهی را تولید کند. این مساله قابل پیش­بینی بود چرا که هر یک از این­ دو باید معادله­ی تعادل را ارضا کنند. (جهت مطالعه متن کامل این قسمت فایل پیوست را دانلود نمایید.)

۳-۵ سایر کارهایی که می­تواند پروفیل لچکی را کاهش دهد

با حذف قیود هندسی بر روی سایز لچکی از روش UFM ، می­توان به سایر مراحلی که می­توان جهت کاهش سایز پروفیل لچکی طی کرد، توجه نمود.

۳-۵-۱ مقطع ویتمور

مقطع ویتمور ناحیه­ایست که در زاویه­ی ۳۰ درجه­ از لبه­ها­ی اتصال بادبند به لچکی در امتداد طول اتصال کشیده شده است. ناحیه­ی آن سوی این قسمت از نظر تسلیم کششی سنگین و کمانش فشاری در لچکی، بی­تاثیر فرض می­شوند. تلاش برای وارد کردن تمام نواحی مجاز ویتمور در لچکی، بسیار رایج است اما ضروری نمی­باشد. با اجازه دادن به لبه­های لچکی جهت تخطی از مقطع ویتمور، می­توان پروفیل لچکی را کاهش داد.

۳-۶ سایز جوش

تلاش جهت محدود کردن سایز فیلت­های جوش شده به مقادیری که قابل اعمال در یک مسیر یکتا باشند، معمولا ۵/۱۶ اینچ، بسیار رایج است. این مساله صرفه­ی اقتصادی اتصال را بسیار بهبود می­بخشد، زیرا تعداد مسیرهای مورد نیاز جهت تکمیل جوش به صورت نامتناسبی با سایز پایه[۳]، افزایش می­یابد. به منظور حفظ یک مسیر یکتای جوش، ابعاد صفحه­ی لچکی، بخصوص در اتصال تیر به لچکی، اغلب افزایش می­یابد. با اجازه دادن به استفاده از مسیرهای چندگانه­ی جوش، سایز پروفیل لچکی کاهش می­یابد اما این کار منجر به افزایش هزینه­های ساخت می­شود.

۳-۷ نوع پیچ

اگر کاهش پروفیل لچکی، یک نگرانی اساسی باشد، قوی­ترین شکل پیچ ممکن، باید مورد استفاده قرار گیرد. از اتصالات لغزشی – بحرانی نباید استفاده کرد چرا که به پیچ­های بیشتر و در نتیجه پروفیل لچکی بزرگ­تری نیاز دارند. همچنین در صورتی­که رزوه­ها خارج از صفحه­ی برشی باشند، که معمولا در اتصالات بادبندها تحت بار سنگین اتفاق می­افتد، در این صورت باید از اندازه­ی X برای پیچ­ها استفاده نمود. باید در نظر داشت که قرار دادن پیچ­ها در برش دوگانه در اتصال لچکی به بادبند همچنین موجب کاهش پروفیل لچکی می­شود.

۴ نتیجه ­گیری

روش UFM چنان­چه در نظام­نامه ارائه شده است، شامل یک قید غیرضروری بر روی مکان نقطه­ی کنترلی ستون است. این قید اغلب به طراحان این ادراک را می­دهد که این روش برای طراحی صفحات لچکی مناسب نمی­باشد.

( جهت مطالعه متن کامل این قسمت فایل پیوست را دانلود نمایید. )

با دست­کاری عبارت ΔVb، طراحان می­توانند به طیف کاملی از توزیع نیرویی که می­تواند در اتصالات وجود داشته باشد دست یابند، در عین حال اتصالات ستون به لچکی و تیر به ستون را بدون ممان نگه دارند.

( جهت مطالعه متن کامل این قسمت فایل پیوست را دانلود نمایید. )

۵- طراحی لچکی با روش نیروی یکنواخت

از آقای آریاس به علت توجهات ایشان و نظراتشان در مورد مقاله­ام تشکر می­کنم. من معتقدم که سخن­راندن قوی و باز بهترین روش برای توسعه­ی دانسته­های ما و تمرین مهندسی می­باشد.

آقای آریاس، به سه مساله­ی مجزا اشاره کردند، که من می­خواهم مجددا آن­ها را بیان کنم:

من تنها یکی از راه­حل­های ممکن مساله را پیدا کرده­ام.

من قیود هندسی دلخواهی را به تحلیل اعمال کرده­ام و تحلیل من رفتار اتصال را نشان نمی­دهد.

من جایگزینی را ارائه کردم که از  برای دست­کاری دلخواه توزیع نیروهای عمودی در اتصال، استفاده می­کند.

من با هر سه نکته­ای که آقای آریاس در این­جا برشمردند، موافقم. اما با نتیجه­گیری که از این نکات شده موافق نیستم. به نظر من اصلی­ترین مشکل آقای آریاس با روند ارائه شده در مقاله­ی من اینست­که این روند اختیاریست و رفتار درست اتصال را به خوبی نشان نمی­دهد. از این­جا او نتیجه­گیری کرده که این روند ممکن است منجر به طراحی ناکارآمد شود و UFM سنتی می­تواند رفتار اتصالات را بهتر انعکاس دهد و در نتیجه نتایج مطمئن­تری را ارائه کند.

من ادعا می­کنم که هیچ کس، نه من، نه آقای آریاس و نه دکتر تورنتون، ارائه دهنده­ی روش UFM سنتی، نمی­توانیم به درستی رفتار هر اتصالی را  پیش­بینی کنیم. به این دلیل است که تمام طراحی­های اتصالات و در تمام احتمالات، مجازا تمام طراحی­های سازه­های فولادی چه ضمنی و چه صریح بر پایه­ی تئوری مرز پایین استوار است. تئوری مرز پایین بیان می­کند که نیروهای خارجی اعمال شده­ی در تعادل با میدان نیروهای داخلی، کمتر یا حداکثر برابر با نیروهای خارجی است که می­تواند منجر به واماندگی ­شود، به شرطی که تمام حالات محدود ارضا شده باشند و نرمی کافی برای توزیع مجدد نیروها وجود داشته باشد. به بیان دیگر تا زمانی­که نرمی کافی موجود باشد و تمام حالات محدود قابل اعمال، ارضا شده باشند، طراحی می­تواند به صورت ایمنی بر پایه­ی هر توزیع دلخواه نیرو انجام شود، مادامی­که توزیع نیرو، تعادل را ارضا کند. در صورتی­که این موضوع درست نبود طراحی­ها به محض ساخت و کالیبره شدن، در حین تست­های فیزیکی، مدل­های بسیار پیچیده­ی المان محدود برای هر جزئیات و حالت بار ممکن برای طراحی ما، دچار فروپاشی می­شدند.

آقای آریاس مباحث زیادی را مطرح نمودند که مطمئنا صحیح می­باشند. بدون شک ممان­هایی در اتصال فیزیکی در نقطه­ی اشتراک تیر و ستون وجود دارد. اما این ممان به مقداری کمتر از استحکام نهایی اتصال تیر به ستون محدود می­شود. هنگامی­که بار اعمالی به اتصال، به استحکام اتصال نزدیک می­شود، المان­ها شروع به تسلیم شدن می­کنند و در نتیجه بار به المان­های سفت­تر سرازیر می­شود. وقتی که این فرایند به اتمام رسید، صرف نظر از سفتی دورانی این اتصال و ممان­های اعمال شده­ی حاصله در تحلیل، در حقیقت به امنیت اتصال اضافه می­کند و از آن نمی­کاهد. هرگونه مهار اضافی، سازه را تقویت می­کند و آن را تضعیف نمی­کند.

همان­گونه که آقای آریاس می­گوید، افزودن بعد βاتصال، موجب سفت­تر شدن آن در خط اتصال ستون به لچکی می­شود. این مساله چنان­چه آقای آریاس عنوان می­کند، ممان را از محل اتصال تیر به لچکی بیرون می­کشد. این پیش­بینی که هیچ ممانی در محل اتصال لچکی به ستون وجود ندارد، مشابه تمام نیروهای دیگر پیش­بینی شده توسط روند پیشنهاد شده، صحیح نمی­باشند. بعضی از نیروهای پیش­بینی شده خیلی بزرگ و بعضی خیلی کوچک هستند اما طراحی حاصله همچنان مطمئن است و بارها را تحمل می­کند که در غیر این صورت تئوری مرز پایین و نیز بسیاری از سازه­های در حال کار، اشتباه بودند.

منطق مشابهی، استفاده از ΔVbبرای دست­کاری توزیع نیروها در اتصال را توجیه می­کند. استفاده از ΔVb، به قبل از مقاله­ی من باز می­گردد و سال­ها در نظام­نامه­ی AISC ارائه شده بوده است. این پارامتر در ابتدا در جایی­ استفاده شده است که اتصال انتهای تیر تحت بار برشی زیادی در اثر نیروهای جاذبه قرار داشته، در نتیجه نمی­توانسته بارهای اضافی اعمال شده توسط بادبند با اتصال بخصوصی را تحمل کند. برش اضافی اعمال شده به­وسیله­ی بادبند می­تواند به گونه­ای باشد که شبکه­ی تیر، هنگامی­که تحت تاثیر نیروهای پیش­بینی شده توسط UFM قرار می­گیرد، خودش دچار فراتنش می­شود. در صورتی­که تیر و اتصالاتش سفتیشان را در طول بارگذاری حفظ کرده و ناگهان مانند شیشه گسیخته می­شدند، اعمال ΔVb نامناسب بود، اما رفتار فولادها این گونه نمی­باشد.

نهایتا آقای آریاس پیشنهاد می­کند که UFM سنتی ذاتا برتر از روش ارائه شده در این مقاله است. بر پایه­ی مباحث قبلی وی در مورد UFM تعمیم یافته­ی ارائه شده در این مقاله، به نظر می­رسد که او احساس می­کند UFM سنتی کمتر از روش تعمیم یافته، اختیاری می­باشد. در حقیقت می­توان در مورد اختیاری­تر بودن قیودی که UFM سنتی انتخاب می­کند تا بر توزیع نیرو اعمال کند، بحث نمود. هنگامی­که آقای ویلیام تورنتون، روش UFM سنتی را استخراج نمود، به صورت اختیاری انتخاب کرد که نیروهای Vc و Hc از نقطه­ای در تقاطع بالای فولاد و وجه ستون عبور کنند. با این­کار اطمینان حاصل شد که هیچ ممانی در سطح مقطع ستون در بالای فولاد وجود ندارد. این انتخاب بر پایه­ی شکل­های نشان­داده شده در طراحی بلادگت[۴] سازه­های جوش­شده استوار است. این روش منجر به معادلات خوش­فرم­تری برای نیروهای خط اتصال نسبت به روش تعمیم­یافته­ی پیشنهادی من می­شود، اما در حقیقت شامل یک قید هندسی اختیاری اضافی نسبت به روش تعمیم­یافته می­باشد.

در نتیجه، روند ارائه شده در مقاله­ی من هرگز برآن نبوده است که نیروهای موجود در اتصال را به درستی پیش­بینی کند. بلکه این روش برآن بوده که پیشرفتی در یک ابزار موجود ایجاد کند که به وسیله­ی آن یک توزیع نیروی مجاز بدست آید که طراحی ایمن و اقتصادی تولید می­کند.

۶- تحلیل و طراحی اتصال بادبند

۶-۱ نویسنده

آقای دکتر ویلیام آ. تورنتون مهندس ارشد کمپانی فولاد کایوز و رییس شرکت مهندسی کایوز می­باشد که هر دو در روزول جرجیا واقع هستند. او مسئول تمام طرح­های سازه­ای ایجاد شده توسط کمپانی و مشاور پنج شعبه از کمپانی فولاد کایوز در مسائل مربوط به طراحی اتصالات و مسائل مربوط به ساخت است. دکتر تورنتون ۳۰ سال سابقه­ی تدریس، تحقیق، مشاوره و فعالیت در زمینه­ی تحلیل­های سازه­ای و طراحی را دارد و مهندس متخصص ثبت شده در ۲۲ ایالت می­باشد.

او اغلب به عنوان سخنران مدعو در سمینارهای حمایت شده از جانب موسسه­ی آمریکایی سازه­های فولادی در زمینه­ی طراحی اتصال فعالیت کرده و نویسنده یا سرپرست نویسندگان تعدادی از مقالات جدید چاپ شده در زمینه­­ی طراحی اتصال و سایر زمینه­های مرتبط می­باشد. او عضوی از جامعه­ی مهندسین عمران آمریکا، جامعه­ی مهندسین مکانیک آمریکا، جامعه­ی آمریکایی تست فلزات، جامعه­ی جوش آمریکا و انجمن تحقیق بر روی اتصالات سازه­ای می­باشد.

دکتر تورنتون در حال حاضر به عنوان عضوی از کمیته­ی تخصصی موسسه­ی آمریکایی سازه­های فولادی، موسسه­ی آمریکایی مهندسین عمران، جامعه­ی جوش آمریکا، مشاور تحقیقاتی اتصالات سازه­ای و نیز به عنوان رییس موسسه­ی آمریکایی کمیته­ی سازه­های فولادی در نظام­نامه­ها، کتب متنی و کدها فعالیت دارد.

۶-۲ خلاصه

اتصالات بادبندها، فضایی را ایجاد می­­کند که در آن ناسازگاری­های بیشتری در رابطه با یک روش طراحی مناسب وجود دارد. این مقاله سه روش را برای طراحی در نظر می­گیرد که از سوی موسسه­ی آمریکایی گروه کاری سازه­های فولادی بر روی اتصالات بادبند سنگین، قابل قبول است و نشان می­دهد که این روش­ها اولین اصل از نقطه­نظر تحلیل محدود را ارضا می­کنند و با نتایج مربوط به تحقیقات گسترده­ی انجام شده بر روی این مساله تا سال ۱۹۸۱ تطابق دارند. این مقاله شامل تعدادی مثال کار شده برای نشان دادن کاربرد این روش برای شرایط حقیقی می­باشد.

۷- تحلیل و طراحی اتصالات بادبند

۷-۱ معرفی

برای سال­های زیادی، روش­های تحلیلی اتصالات بادبندها در سازه­های سنگین، به مرجع مباحثه بین مهندسین و سازندگان فولاد تبدیل شده بود. از سال ۱۹۸۱، موسسه­ی آمریکایی سازه­های فولادی، حمایت از تحقیقات سنگین کامپیوتری در دانشگاه آریزونا، برای توسعه­ی یک روش منطقی تحلیلی را به عهده گرفت. از سال ۱۹۸۱، تست­های فیزیکی توسط بیجرهوده و گراس بر روی مدل­های سایز اصلی لچکی، تیر و ستون انجام گرفته است. نتایج این کار هنوز به صورت یک روش پایدار طراحی، تدوین نشده است. هدف از این پژوهش انجام این کار است.

AISC همراه با ASCE یک گروه کاری تشکیل داده است تا یک روش طراحی (یا روش­های طراحی) برای این مساله ارائه دهد. پیشنهادات ارائه شده توسط این گروه کاری در همایش شهر کاناس، میسوری در ۱۳ مارچ ۱۹۹۰، در ضمیمه­ی A آمده است. در این مقاله تلاش خواهد شد تا روش­های طراحی پیشنهاد شده بر پایه­ی مدل­های A۲، ۳ و ۴ توجیه شوند و شامل مباحثی از سایر مدل­های قطعی بخصوصی مانند مدل­های ۱ و ۵ نیز می­باشد. به این نکته توجه شود که نویسنده، رییس این گروه کاری می­باشد. البته این مقاله، کار این گروه کاری نیست و تنها نویسنده، مسئولیت محتویات آن را بر عهده دارد.

۷-۲ مدل­های تعادلی برای طراحی اتصالات متحدالمرکز

مدل تعادلی برای اتصالات هم­مرکز در این­جا به عنوان مدلی از تیر، ستون، لچکی و بادبند(ها)، تعریف شده که اتصالی را می­سازد که در آن نیروهای محل تقاطع اتصال، در تعادل هستند و نیروهای موجود در تیر و ستون نیروهایی جز آ­ن­چه که در یک چارچوب بادبند متصل­شده با پین ایده­آل وجود دارد، نمی­باشد. به بیانی دیگر، هیچ کوپل اعمال شده­ای در تیرها و ستون­ها در اثر اجزای اتصال وجود ندارد. شکل­های ۱ تا ۵ نیروهای محل اتصال را به ترتیب برای مدل­های تعادلی ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵ نشان می­دهد. مدل­های تعادلی به اتصالات هم­مرکز اعمال می­شود؛ یعنی برای آن­هایی­که تمام محورهای جاذبه­ی اجزا، در یک نقطه­ی "کاری" مشابه با هم تلاقی کنند و برای اتصالات خارج از مرکز یعنی برای آن­هایی­که تمام محورهای جاذبه­ی اجزا، در یک نقطه­ی مشترک به­هم نمی­رسند. در مورد دومی، ممان­ها بر اعضای چهارچوب اعمال می­شوند که باید در طراحی این اجزاء مدنظر قرار گیرد.

۷-۳ مدل KISS

این مدل ساده­ترین مدل­ ممکن است­که همچنان تعادل در آن برقرار است. این مدل تحت عنوان مدل "ساده بگیر، احمق!" یا مدل KISS، شناخته می­شود. این مدل در محاسبات بسیار ساده است اما همان­طور که نشان داده خواهد شد، طراحی­های محافظه­کارانه­ای را بدست می­دهد. بنابراین استفاده از این روش ساده است و روش ایمنی است اما ظاهری پیچیده و اتصالاتی گران­قیمتی دارد. این روش توسط گروه کاریAISC / ASCE توصیه نمی­شود و به دلایل مقایسه­ای در این­جا آورده شده است.

۷-۴ مدل A۲- AISC

این مدل از نظر محاسباتی کمی پیچیده­تر است اما طرح­هایی که ایجاد می­کند پیچیدگی کمتری نسبت به مدل ۱ دارد، که همچنان محافظه­کارانه است. کلیات این روش در کتاب AISC مهندسی برای سازه­های فولادی ارائه شده است و بنابراین به عنوان مدل AISC محسوب می­شود. در این کتاب تنها اتصالات به شبکه­های ستونی در نظر گرفته شده است. این کار به صورت تعمدی صورت گرفته چرا که نظام­نامه­ی AISC و کمیته­ای که به نوشتن این کتاب اقدام کردند (در سال ۱۹۸۳) نتوانستند بر روی یک روش مناسب برای اتصالات به فلنج­های ستون به توافق برسند. مدل A۲، کلیات پیشنهاد شده توسط نویسنده است. نشان داده خواهد شد که این روش محافظه­کارانه است.

۷-۵ تورنتون

این مدل توسط نویسنده توسعه داده شده است و قادر است توزیع تنش یکنواختی را بر تمام محل­های تقاطع اتصالات ایجاد نماید. به همین دلیل این روش همواره بهترین ظرفیت را برای اتصالات داده شده و یا کوچکترین اتصال را برای بار داده شده، تولید می­کند. از دید تئوری مرز پایین تحلیل محدود، این روش نزدیک­ترین حالت به توزیع نیروی حقیقی در محل تقاطع اتصالات را بدست می­دهد. نشان داده خواهد شد که این روش به پیش­بینی دقیق بار واماندگی چاکرابورتی[۵]و آزمایش بیجرهوده، بسیار نزدیک است. در بین سه روش موجود، این روش پیچیده­ترین روش محاسباتی محسوب می­شود اما اقتصادی­ترین اتصال و نیز اتصال با کمترین پیچیدگی را بدست می­دهد. بحث­های دیگر این مدل، در ضمیمه­ی B مرجع ۳ موجود است.

۷-۶ مدل ریکر

این روش توسط دیوید ریکر، رییس مهندسی کمپانی سازه­های فولادی برلین و عضو گروه کاری AISC / ASCE،  توسعه یافت. همان­طور که در شکل ۴ مشاهده می­شود، نیروها در مرکز لبه­های لچکی همواره موازی با نیروهای بادبند فرض می­شوند. همان­طور که در شکل a۴ دیده می­شود، این روش از نظر محاسباتی تا حدودی پیچیده است و شاید بتوان گفت به پیچیدگی مدل ۳ ­می­باشد. ممان M مورد نیاز است، چرا که نیروی حاصله در محل اتصال لچکی به تیر، لزوما از مرکز اتصال تیر و ستون عبور نمی­کند و منجر به ایجاد ممان M در این اتصال می­شود که به منظور برقراری تعادل صحیح باید در طراحی در نظر گرفته شود. توجه شود که با توجه به این­که ممان M یک بردار آزاد می­باشد، می­تواند به محل اتصال تیر به ستون وارد شود یا این­که به محل اتصال لچکی به تیر و لچکی به ستون وارد شود. انتخاب هر یک از این موارد به عهده­ی طراح می­باشد.

نقطه­ضعف این مدل در صلب بودن جهات نسبت داده شده به نیروهای محل اتصال لچکی نهفته است. هنگامی­که اتصال به یک شبکه­ی ستون است، نیروی محل اتصال لچکی به ستون، همچنان موازی با نیروی بادبند است. این به این معنیست­که جزء نیرویی در این محل اتصال وجود دارد که عمود بر شبکه­ی ستون است. از آن­جایی­که شبکه­ی ستون در این جهت خیلی انعطاف­پذیر است، این مدل ممکن است احتیاج داشته باشد که شبکه­ی ستون به منظور مطابقت با جزء نیروی عمود بر شبکه، سفت­تر شود. نشان داده خواهد شد که نتایج تست A۳ گراس را نمی­توان به­وسیله­ی این مدل پیش­بینی کرد، چرا که شبکه سفت نشده است.

۷-۷ مدل ریچارد اصلاح شده

از میان ۵ مدل ارائه شده در این­جا، این مدل تنها مدلی­است که فقط بر پایه­ی اصل اول استوار نیست، بلکه شامل ثوابت تجربی است که توسط ریچارد از تحلیل­های کامپیوتری گسترده استخراج شده است. چنان­چه در اصل توسط ریچارد ارائه شده است، این مدل تنها در صورتی­که نیروهای حاصله در نقاطی بر روی محل­های اتصال لچکی به تیر و لچکی به ستون عمل کنند نه در مرکز آن­ها، یک مدل تعادلی­ محسوب می­شود. ریچارد نقاطی را که نیروها در محل اتصال در آن­جا عمل می­کنند را تعریف نکرده است. از آن­جایی­که ارجاع دادن تمام نیروها به مرکز اتصال مورد نظر در طراحی اتصالات یک عمل استاندارد به حساب می­آید، نویسنده این کار را انجام داده است و نام این روش را روش "ریچارد اصلاح شده" نامیده است. ممان­های Mb و Mc در شکل ۵ در لبه­های لچکی مورد نیاز هستند تا نیروهای محل اتصال ریچارد را به مرکز محل اتصال انتقال دهند.

مانند حالت مدل ۱، این مدل توسط گروه کاری AISC / ASCE پیشنهاد نشده است، اما به منظور مقایسه در این­جا گنجانده شده است.

۷-۸ اتصالات غیرهم­مرکز

اتصالات غیرهم­مرکز عبارتند از  اتصالاتی که دارای محورهای جاذبه­ای هستند که در یک نقطه­ی کاری مشترک به هم نمی­رسند. به­جای آن نقطه­ی کاری معمولا در صفحه­ی فلنج تیر یا ستون یا هر دو مطابق شکل ۶، فرض می­شود. شکل ۷ نیروهایی که معمولا در محل اتصال لچکی در نظر گرفته می­­شوند را نشان می­دهد. این­ها نیروهای برشی بر روی لبه­های لچکی هستند. از آن­جایی که این برش­ها در یک نقطه­ی مشترک با خط بادبند تقاطع پیدا می­کنند، تعادل لچکی می­تواند برقرار ­شود و تنها در صورتی­که ممان­های اعمال شده به تیر و ستون در طراحی تیر و ستون در نظر گرفته شده باشند، این مدل یک مدل تعادلی صحیح می­باشد. شکل­های ۶ و ۷ این روش را روش سنتی می­نامند زیرا این روش در گذشته یک روش رایج بوده است اما در حال حاضر به علت ممان­های اعمال شده به تیر و ستون، بسیاری از مهندسین آن را رد می­کند. یکی از اهداف این مقاله جستجوی نتایج استفاده از این روش می­باشد.

باید به این نکته توجه کرد که در صورتی­که در مدل­های ۱، A۲ و ۳، eB = eC = ۰ قرار داده شود، همگی به حالت کلاسیک تبدیل می­شوند، اما مدل­های ۴ و ۵ به مدل کلاسیک تبدیل نمی­شود.

ترجمه و گردآوری: راضیه ابوالفتحی تبار


مشخصات

مشخصات

تهیه و ترجمه: راضیه ابوالفتحی تبار تاریخ درج: ۱۳۹۴/۶/۲۳ منبع: دیتاسرا

خرید آنلاین فایل ترجمه

خرید آنلاین فایل ترجمه

عنوان: طراحی صفحات اتصال (Gusset) با روش نیروی یکنواخت حجم: 1.82 مگابایت فرمت فایل: pdf قیمت: 2000 تومان رمز فایل (در صورت نیاز): www.datasara.com

دانلود فایل اصلی

دانلود فایل اصلی

عنوان: طراحی صفحات اتصال (Gusset) با روش نیروی یکنواخت

رمز فایل
رمز فایل (در صورت نیاز): www.datasara.com

فایل اکسل جامع طراحی دیوار حائل (با در نظر گرفتن نیروی زلزله)
فايل پيوست

تک فایل اکسل طراحی دیوار حائل (با در نظر گرفتن نیروی زلزله) دیوار حائل یا سازه نگهبان بنایی است که به منظور تحمل بارهای جانبی ناشی از خاکریز پشت دیوار، سازه ... [ ادامه مطلب ]

پرداخت و دانلود قیمت: 7500 تومان
 مشخصات کلی: 

گروه: اکسل طراحی

2 فایل اکسل مجزا جهت طراحی فونداسیون تجهیزات افقی، قائم و پیت (Air Separation Units, Heat Exchangers, Drums, Pits...)
فايل پيوست

2 فایل اکسل مجزا جهت طراحی فونداسیونهای تجهیزات: Air Separation Units, Heat Exchangers, Horizontal & Vertical Drums, Pits پالایشگاه ها و مجتمعهای پتروشیمی مجموعه هایی متشکل از تجهیزات گوناگون صنعتی هستند؛ تجهیزاتی ... [ ادامه مطلب ]

پرداخت و دانلود قیمت: 9500 تومان
 مشخصات کلی: 

گروه: اکسل طراحی

3 فایل اکسل مجزا جهت طراحی فونداسیون های تجهیزات دینامیک: Compressors & Pumps (reciprocating & centrifugal), Oil-Water Skid
فايل پيوست

3 فایل اکسل مجزا جهت طراحی فونداسیونهای تجهیزات دینامیک: Compressors & Pumps (reciprocating & centrifugal), Oil / Water Skid در ساخت یک مجتمع پتروشیمی تجهیزات متعددی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از ... [ ادامه مطلب ]

پرداخت و دانلود قیمت: 12500 تومان
 مشخصات کلی: 

گروه: اکسل طراحی

دستورالعمل جامع آشنایی با اصول طراحی سکوهای ثابت فلزی دریایی
فايل پيوست

مجموعه دستورالعمل های ارائه شده در دیتاسرا شامل ضوابط و مراحل تحلیل و طراحی سازه های گوناگون صنعتی و بر اساس الزامات مندرج در آیین نامه های معتبر داخلی و ... [ ادامه مطلب ]

پرداخت و دانلود قیمت: 25000 تومان

دستورالعمل کاربردی و گام به گام طراحی سازه های باز بتنی (پایپ رک ها) و فونداسیون
فايل پيوست

مجموعه دستورالعمل های ارائه شده در دیتاسرا شامل ضوابط و مراحل تحلیل و طراحی سازه های گوناگون صنعتی و بر اساس الزامات مندرج در آیین نامه های معتبر داخلی و ... [ ادامه مطلب ]

پرداخت و دانلود قیمت: 15000 تومان

دستورالعمل طراحی سازه های فولادی به روش DIRECT ANALYSIS METHOD بر اساس آئین نامه AISC با استفاده از نرم افزارهای SAP و ETABS
فايل پيوست

مجموعه دستورالعمل های ارائه شده در دیتاسرا شامل ضوابط و مراحل تحلیل و طراحی سازه های گوناگون صنعتی و بر اساس الزامات مندرج در آیین نامه های معتبر داخلی و ... [ ادامه مطلب ]

پرداخت و دانلود قیمت: 12500 تومان

دستورالعمل طراحی فونداسیون های تجهیزات ارتعاشی (چرخشی، رفت و برگشتی)ـفارسی
فايل پيوست

مجموعه دستورالعمل های ارائه شده در دیتاسرا شامل ضوابط و مراحل تحلیل و طراحی سازه های گوناگون صنعتی و بر اساس الزامات مندرج در آیین نامه های معتبر داخلی و ... [ ادامه مطلب ]

پرداخت و دانلود قیمت: 12500 تومان

دستورالعمل طراحی فونداسیون های تجهیزات ارتعاشی (چرخشی، رفت و برگشتی)ـانگلیسی
فايل پيوست

مجموعه دستورالعمل های ارائه شده در دیتاسرا شامل ضوابط و مراحل تحلیل و طراحی سازه های گوناگون صنعتی و بر اساس الزامات مندرج در آیین نامه های معتبر داخلی و ... [ ادامه مطلب ]

پرداخت و دانلود قیمت: 12500 تومان

دستورالعمل نحوه طراحی وصله ستون با استفاده از ورق جان و بال، بهمراه یک مثال جامع طراحی
فايل پيوست

مجموعه دستورالعمل های ارائه شده در دیتاسرا شامل ضوابط و مراحل تحلیل و طراحی سازه های گوناگون صنعتی و بر اساس الزامات مندرج در آیین نامه های معتبر داخلی و ... [ ادامه مطلب ]

پرداخت و دانلود قیمت: 12500 تومان

دستورالعمل نحوه استفاده از اطلاعات گزارشهای مکانیک خاک جهت پروژه های واقع در خشکی
فايل پيوست

مجموعه دستورالعمل های ارائه شده در دیتاسرا شامل ضوابط و مراحل تحلیل و طراحی سازه های گوناگون صنعتی و بر اساس الزامات مندرج در آیین نامه های معتبر داخلی و ... [ ادامه مطلب ]

پرداخت و دانلود قیمت: 2500 تومان

تقویت کننده ی شبه تفاضلی کلاس-AB برمبنای اینورتر CMOS برای کاربردهای HF
فايل پيوست

 Abstract This paper presents a CMOS inverter-based c1ass-AB pseudo differential amplifier for HF applications using new sim pIe rail-to-rail CMFB circuit. The proposed circuit em ploys two CMOS inverters and the ... [ ادامه مطلب ]

انتشارات: IEEE
پرداخت و دانلود قیمت: 5000 تومان

روش جاروب رو به عقب، برای حل پخش بار در شبکه های توزیع
فايل پيوست

Abstract A methodology for the analysis of radial or weakly meshed distribution systems supplying voltage dependent loads is here developed. The solution process is iterative and, at each step, loads are ... [ ادامه مطلب ]

انتشارات: IEEE
پرداخت و دانلود قیمت: 8000 تومان

بازسازی سه بعدی و تشخیص چهره با استفاده از ICA مبتنی بر هسته و شبکه های عصبی
فايل پيوست

Abstract Kernel-based nonlinear characteristic extraction and classification algorithms are popular new research directions in machine learning. In this paper, we propose an improved photometric stereo scheme based on improved kernel-independent component ... [ ادامه مطلب ]

انتشارات: IEEE
پرداخت و دانلود قیمت: 9000 تومان

اصول حسابداری مالیات بر ارزش افزوده :مفاهیم و موضوعات
فايل پيوست

Abstract The Value Added Tax Accounting (VATA) is one of those newly emerged concepts, which were emphasized much in the context of VISION 2020 by the industry, business, profession, academic, administration, ... [ ادامه مطلب ]

انتشارات: IEEE
پرداخت و دانلود قیمت: 3000 تومان

تئوری محدودیت ها؛ ارزیابی مقایسه ای
فايل پيوست

 Abstract The worldwide economic reorganisation of the last decade has regularly been accompanied by appeals to concepts of lean manufacturing and flexible systems. These generally imply a scaling of productive and ... [ ادامه مطلب ]

انتشارات: IEEE
پرداخت و دانلود قیمت: 5000 تومان

روابط میان رقابت، واگذاری، تغییر سیستم های مدیریت حسابداری و عملکرد: یک مدل مسیر
فايل پيوست

Abstract This paper is concerned with an empirical investigation into the relations among competition, delegation, management accounting and control systems (MACS) change and organizational performance. It follows a standard contingency type ... [ ادامه مطلب ]

انتشارات: IEEE
پرداخت و دانلود قیمت: 8000 تومان

تاثیر فناوری اطلاعات بر روی بازدهی شرکت حسابداری
فايل پيوست

 Abstract In recent years, information technology (IT) has played a critical role in the services provided by the public accounting industry. However, no empirical research has evaluated the impact of IT ... [ ادامه مطلب ]

انتشارات: IEEE
پرداخت و دانلود قیمت: 7000 تومان

روند همگرایی هیئت استاندارهای حسابداری بین المللی و هیئت استاندارهای حسابداری مالی و نیاز به آموزش حسابداری مبتنی بر مفهوم
فايل پيوست

 Abstract The increasing globalization of the U.S. economy drives interest in international accounting standards. In this respect, the convergence process between the International Accounting Standards Board (IASB) and the Financial Accounting ... [ ادامه مطلب ]

انتشارات: IEEE
پرداخت و دانلود قیمت: 4000 تومان

تاثیر مرحله چرخه عمر سازمانی بر استفاده از هزینه یابی مبتبی بر فعالیت
فايل پيوست

Abstract This paper investigates if the use of an activity-based cost-accounting system differs among firms in different organizational life cycle stages. We apply the Miller and Friesen [Miller, D., Friesen, P.H., ... [ ادامه مطلب ]

انتشارات: IEEE
پرداخت و دانلود قیمت: 9000 تومان

ناحیه کاربری

فرمت ایمیل صحیح نمی باشد. ایمیل خود را وارد نمایید.

رمز عبور خود را وارد نمایید.

مجله اینترنتی دیتاسرا
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به گروه نرم افزاری دیتاسرا می باشد.
ایمیل:
support.datasara[AT]gmail[دات]com

Copyright © 2018